Peygamber Efendimizin Aile Terbiyesi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Lavinia tarafından 2 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Hz. Muhammed'in Aile Terbiyesi

  Peygamber Efendimiz eşsiz bir ahlaka sahipti. Peygamber Efendimiz hanımlarına karşı merhametli, nazik ve kibardı. Onların bütün duygularını önceden hissediyor, onlara vakit ayırıyor, sohbet ediyor, tesellî ediyor, onlara kendilerini sevdiğini söylüyordu.

  Peygamberimiz, aile fertleri ile iyi geçinir, ev işlerinde yol gösterir ve onlara yardım ederdi. Bu konuda şöyle buyururdu: "En hayırlınız, ahlâkı güzel olanınız ve aile fertlerine en çok faydalı olanınızdır."

  Peygamberimizin özü sözüne uygundu. Hiç kimse ile alay etmez ve kimsenin dedikodusunu yapmazdı. Kimseye küsmez, küskünleri barıştırır, suçluları affederdi.

  Peygamberimiz fakirlerin evlerine gider, onların hatırlarını sorar, onlarla beraber otururdu. Karşılaştığı kimselere selâm verir, ellerini sıkar, hal ve hatırlarını sorardı.
  Büyüklere hürmet, küçüklere şefkat gösterir; yetimlere, dul kadınlara ve ihtiyacı olanlara çok acır, onlara elinden gelen yardımı yapardı. Kadınların haklarına çok dikkat eder, komşu hukukuna riâyet eder, hayvanların hakları hususunda da büyük titizlik gösterirdi.
   
  Son düzenleme: 17 Ocak 2013
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...