Peygamber Efendimizin Bal Şerbeti

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Yavuz tarafından 27 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Hz. Muhammed (as) Efendimizin Bal Şerbeti Olayı

  Bal Tefsiri Rasulullah Efendimizin Bal Şerbeti

  Bal tefsiri olayı Peygamber Efendimiz ve şerefli hanımları arasında cereyan etmiştir. Rasulullah Efendimiz (as) adeti üzere ikindi namazından sonra zevcelerinin odalarını ziyaret eder hal hatırlarını sorardı. Zeyneb binti Cahşın odasında biraz fazla oyalandığını Hz.Aişe fark etmişti. Burada kendisine ikram edilen bal şerbetini içtiğini öğrenincede kıskançlık hasıl oldu ve Hz. Hafsa ile anlaşarak Peygamber Efendimiz yanlarına geldiğinde Megafir yediğini söyleyeceklerdi. Peygamber Efendimiz megafir sevmez ve yemezdi. Kendisine hanımları ayrı ayrı söyleyince yemediğini fakat bal şerbeti içtiğini söyledi. Onlarda anlaştıkları üzere " o zaman arı megafir ağacından polen almış" dediler. Hz.Muhammed (as) efendimiz bir daha bal şerbeti içmeyeceğini söyledi.

  Bunun üzerine Cenabı Allah Peygamber eşlerinin aralarında yaptığı kulisi Nebisine bildirdi.

  "Ey Peygamber! Niçin hanımlarının hoşnutluğunu arayıp da Allah'ın helâl kıldığı şeyi kendine yasaklıyorsun? Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir. Hani Peygamber, hanımlarından birine gizlice bir söz söylemişti. Hanımı bu sözü açığa vurunca Allah da peygamberine sırrının açıklandığını bildirdi. Sonra Peygamber o hanımına, açığa vurmuş olduğu şeyin bir kısmını bildirdi, bir kısmını da yüzüne vurmadı. Ona durumu böylece anlatınca, hanımı 'Bunu sana kim bildirdi?' diye sordu. Peygamber de 'Her şeyi hakkıyla bilen ve her şeyden hakkıyla haberdar olan Allah bildirdi.' diye cevap verdi"Tahrim:1/3

  Bunun üzerine hanımları yaptıklarından çok pişman oldu ve tövbe ettiler. Kur'an da ki bal olayı bu mevzudan ibarettir. Bunu haricinde değişik rivayetler varsada kütübi sitte hadislerinde bu olaya ağırlık verilmiştir.