Peygamber Efendimizin Düğünleri

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Yavuz tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Hz.Muhammed (as) Efendimizin Düğünleri

  Peygamber Efendimizin Düğünleri Nasıl Olmuştur

  Hazreti Muhammed Mustafa aleyhisselam Efedimizin düğün merasimleri Hz. Hatice ve Hz. Aişe için düzenlenmiş diğer sahabe annelerimiz ile sade bir nikah töreni ile evlenmişlerdir. Peygamber Efendimiz ilk olarak Mekke'de 25 yaşlarında iken Hz. Hatice ile izdivaçları gerçekleşmiştir. Hz. Hatice düğün merasimini kendisi tertiplemiş ve tarihini belirlemiştir. Hz. Hatice annemiz ile düğün törenine Peygamber Efendimizin ve Hz. Hatice'nin bütün akrabaları iştirak etmişlerdir. Ayrıca Hz. Hatice Mekke'nin tanınan tüccarlarından olduğu için düğüne Mekkeli bir çok tacirde katılmıştır.

  Peygamber Efendimizin Hz. Hatice ile düğünlerinde çok fazla ikram ve yemek dağıtılmıştır. Çok sayıda fakir fukara bu ziyafetlerden faydalanmışlardır. Ayrıca nikahın hayırlı ve bereketli olması için düğün sahipleri çok fazla hayır ve hasenatta bulunmuşlardır. Peygamberimizin düğünü Mekke şehrinde geniş bir katılım ile gerçekleşmiştir. Hz. Hatice annemizin vefatına kadar Peygamber Efendimiz başka bir kadın ile evlenmemiştir.

  Rasulullah Efendimiz Mekkeden Medineye hicretinden sonra Hz. Aişe annemz ile evlenmiştir. Fakat düğün törenleri ertelenmiştir. Cahiliye adetlerine göre iki bayram arası evlenmek uğursuzluk sayılıyordu. Peygamber Efendimizde bu yanlış anlayışın kaybolması için düğün merasimini iki bayram arasına ertelemiştir. İki bayram arasında düğünü yapılınca halktan başkalarıda o ay içerisinde düğünlerini yapmışlardır. Peygamber Efendimizin bu iştihadı ile bir cahili adet daha ortadan kaldırılmış oldu. İki bayram arasından kasıt aslında şöyledir. Ramazan veya kurban bayramı cuma gününe rastlarsa cuma günüde bayram sayıldığından, müslümanlar hem bayram namazına hem cuma namazına iştirak için meşgul olacaklarından bayaram namazı ile cuma namazı arasına düğün zamanı belirlenmemesidir.

  Peygamber Efendimizin düğünleri aynı zamanda taşkınlık yapılmadan insanların sevinip eğlendikleri yoksulların doyurulduğu misafirlere izzeti ikramdu bulunulduğu sohbet cemiyetleri olarak düzenlenmekteydi. Peygamber Efendimiz de iştirak ettiği düğünlerde ilahi dinlemiş ve sevinç günlerinin düğün evlerinin ölü evlerine benzetilmemesi gerektiği minvalde mealen tavsiyelerde bulunmuştur.
  ywx webokur.com​