Peygamberimiz Miraç'da Allah'ı görmüş müdür?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 26 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Bir televizyon programında, bir hoca efendi:’’Rasulullah (sav) efendimiz Miraç’da Allahü Teala’nın Zatını görmedi, Nurunu gördü, Dünya gözüyle, Dünyada Onu kimse göremez, buna takat getiremezler, ancak ahirette görebiliriz!’’ buyurdular.
  Rasülullah (sav) Efendimiz, Miraçta Rabbimizle Bizatihi yüz yüze görüşmüştür. Rabbimizin izniyle, bunu birkaç madde ile izah etmeye çalışalım;

  1- Resulullah (sav) Mi’rac’a çıkacağı gece, Kabe’de Hatim denilen yerde Kalbi yarılarak (açılarak) manevi bir ameliyattan geçti. Bu ameliyatı Cebrail (as) yaptı. Yardımcıları da, Mikail ve İsrafil Aleyhisselamdı. Kalbi yarılıp, Zemzemle yıkandı. Rabbimizle görüşmeye takat getirebilecek seviyeye getirildi.

  2- Bu görüşme dünyada olmadı. Harem-i Şerif, Mescid-i Aksa, oradan Burak ile 7 kat semaya yükseldi. Arş’ı, Levhi, Kürsiyi geçti, Sidretü’l Münteha’ya geldi. Refref’e bindi. Ve Rabbimizle Bizatihi karşılıklı görüştüler. Kab-ı Gavseyn (bir yay mesafesi kadar). Dünyada iken bu şeref ve izzete nail olan tek kişi Resülullah (sav) efendimizdir. Dünyaya dönüşlerinde Ashab-ı Kiram bu görüşme hakkında sual ettiklerinde:’’Bazı şeyler, dönüşte bana unutturuldu!’’ buyurdular. Bu görüşme Rabbimizle O’nun arasında bir sırdı!

  3- Bu sırrı ifşa edenlerden birisi de, Mevlid-i Şerif’in müellifi, Bursa Ulu Camii İmamı, Süleyman Çelebi (ks) Hazretleridir. Resülullah (sav) efendimizi rüya veya yakaza (uyku ile uyanıklık) halinde görüp, Onun müsaade ve işretiyle Mevlid-i Şerifini yazmış bu sırrı şöyle açıklamıştır.

  Çünkü kamusun görüp geçti öte,
  Vardı erişti ol ulu Hazrete,
  Şeş cihetten ol münezzeh Zül-Celal,
  Bi kem ü keyf ana gösterdi Cemal,
  AŞİKARE GÖRDÜ RABBÜ’L İZZETİ,
  AHİRETTE ÖYLE GÖRÜR ÜMMETİ!
  Peygamberimiz-Mirac-da-Allah-i-gormus-mudur.png
  Rasülullah (sav) efendimiz Rabbimizi, Ahriette nasıl görülecekse öyle gördü, Elhamdülillah! Musa (as) ise dünyadan hiç ayrılmadı. Mi’rac’a çıkmadı. Yalnızca Tur-i Sina’da Rabbimizin Nurunu müşahede etti! Ona da dayanamayıp düşüp, bayıldı! Rabbimiz bizleri, eşlerimizi, evlatlarımızı, anne ve babalarımızı, Cemalullah’ı ahirette her gün doya doya seyreden kullarından eylesin, İnşaAllah! Amin..