Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 19 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Madde Madde

  Peygamberlerin İnsanlardan Seçilmesinin Nedenleri Maddeler Halinde

  Cenabı Allah (cc) yapmış olduğu bütün işlerde bir hikmet ve anlam vardır. Gerçek olan bir şey var ki o da her varlığın cinsi ile mukayese edildiğidir. Katı malzemeler sıvı, sıvı maddeler ise gaz halindeki yaratılmışlar ile mukayese edilmezler. Cenabı Allah biz insanları yarattıktan webokur.com sonra emir ve yasaklarını bildiren kitaplar ve bu kitapları açıklayan insanların içinden elçiler göndermiştir. Şimdi maddeler halinde Peygamberlerin isnanlardan seçilme sebeplerini sıralayalım.

  1- Peygamberler insan olmasalardı Allah (cc) tarafından gelen buyrukları aktarırken oluşacak durumların insanlar açısından sonuçlarını ve etkilerini anlayamazlardır.

  2- Peygamberler insan olmasalardı Cenabı Allah tarafından emredilen farzları sevapları yasakları kendileri uygulamayacaklardı. İnsan olmayan bir varlığın mükellefiyeti olmayacağı için buyrukları yaşama geriği duymayacaklardı.

  3- Peygamberlerin insan olarak gönderilmelerinin en büyük sebebi tebliğ ve temsiliyettir. Allah'ın buyruklarını tebliğ ederken kendi şahıslarında bizzat yaşayarak temsil ediyorlardı. Bu temsiliyet en fazla etkiye sebep oluyor insanlar bu şahsiyetleri örnek alıyorlardı.

  4- Eğer peygamberler insan olmasaydı ya melek yada cinnilerden olacaktı. Zaten inkar için bahane arayan günahkarlar için çok büyük bir bahane olacaktı. Bu emirleri bizim uygulamamıza imkan yok. Bunları yapmak için ya melek yada cinni olmak lazım diye itiraz edeceklerdi.

  5- Petgamberler insan olmasaydı insani duyguları olmadığı için, evlenmek, yemek, kızmak, sevinmek ve bir çok hususta fikhi konular kısıtlı kalcak teferruat hakkında bilgi sahibi olunamayacaktı.

  Cenabı Allah insanları hiç yoktan yaratmış ve bir çok nimetler ile donatmıştır. Bunun yanı sıra emir ve yasaklarını detaylı olarak anlatan elçiler göndermiştir. Bu Allahu Teala hazretlerinin lütfu ve keremidir. Buna karşı nankörlük karşılık olarak çok büyük azabı beraberinde getirmektedir.
  yawux webokur.com​