Peygamberlerin Nitelikleri ve Anlamları

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Peygamberlerin Nitelikleri ve Anlamları maddeler halinde şöyle özetlenebilir:
  1) Doğru olmak,
  2) Güvenilir olmak,
  3) Akıllı ve zeki olmak,
  4) Günah işlemekten kaçmak,
  5) ALLAH'tan aldığı mesajları olduğu gibi insanlara bildirmek.

  Peygamberlerin Niteliklerinin Anlamları şöyledir:


  1) Doğru Olmak:

  Doğruluk; Niyetin, sözün ve davranışların birbiriyle uyumlu olmasıdır. İnsanlığın varlığından beri doğruluk hep yüce bir değer olarak görülmüştür.
  Gerek peygamberlikten önce, gerekse peygamberlikten sonra söz ve davranışlarda doğruluk ilke edinmişlerdir. Onlar sözlerinde yaptıkları iş ve davranışlarında doğrudurlar. Onlarda hile, yalan, iftira, insanları aldatma iki yüzlülük gibi kötü huyların hiçbiri bulunmaz.
  2) Güvenilir Olmak:
  Güvenilirlikte, peygamberler sağlam kişilikli ve çok güvenilir insanlardır. Hatta peygamberimiz Hazret-i Muhammed (s.a.v) peygamberliğini ilan ettiği zaman Ona iman etmeyenler bile yalancı, yalan söylüyor diyememişlerdir. En yakın akrabalarını Safa tepesine toplayıp onları islama davet ettiği zaman "Size dağın arkasında düşman atlılarının bulunduğunu söylesem, buna inanırmısınız?" dediği zaman hepimiz inanırız çünkü sen yalan söylemezsin diye cevap vermişlerdir.
  Bütün peygamberler emin, güvenilir, dürüst insanlardır. Onlar söz ve davranışlarıyla emanet edilen kişilerdir. (emanet; sözcük olarak kendisine bırakılan birşeyi veya kendisine verilen bir görevi ihanet etmeden yapmaktır)
  ALLAH kuran'da; peygamberlerin güvenli insanlardan seçildiğini şöyle bildirmiştir.
  "Size Rabbinin vahyettiklerini bildiriyorum. Ben sizin için güvenilir bir ölçüyüm" (A'raf 68) buyurmuştur.
  Peygamberler ALLAH'tan aldıkları mesajları içtenlikle benimsemişler, onlar önce kendi hayatlarında yaşamışlar ve sonrada diğer insanlara göstermişlerdir.
  3) Akıl ve Zeka:
  Akıl ve zeka peygamberlik gibi büyük bir görevde, büyükde bir sorumluluk getirir. İşte ALLAH peygamberlerin mesajları en iyi bir şekilde getirebilmeleri için onlara akıl, zeka ve doğru kavrama yeteneğini vermiştir. Bu nedenle peygamberler ileriyi görebilen, dengeli ve ölçülü kişilerdir. Peygamberler bu özellikleriyle ALLAH'tan aldıkarı mesajları insanlara ulaştırma görevlerini başarıyla yapmışlardır ve sorunları bu ahlak, zeka, sorunları kavrama ve ikna gücüyle sorunları çözmüşlerdir.
  4) Günah İşlemekten Kaçarlar:
  Günah; dince suç sayılan iş ve davranışlara denir. Dinimize göre yaptığımız her kötü davranışın bir karşılığı vardır. Dinimizin yasakladığı şeylerin yapılması durumunda günah işlenmiş olur.
  Peygamberler günah işlemekten kaçması, onların gizli, açık her türlü günahtan ve peygamberlik onuruyla bağdaşmayan hareketlerden uzak bulunmadığı anlamına gelir. Çünkü; Peygamberler; ALLAH'ın korumasında, günahsız ve temiz insanlardır. ALLAH Onları doğuştan peygamber olmalarını dilemiş ve özel yetiştirilmiş kişlerdir. Yani Cenab-ı HAK tarafından seçilmişlerdir, ALLAH'ın elçileridirler.
  ALLAH'ın elçileri; insanlar tarafından örnek alınan kimselerdir ve onlar günah işlemezler. Çünkü onlar günah işleyen insanlara günahın ne olduğunu, günahtan nasıl kaçılması gerektiğini öğretmek üzere görevlendirilmişleridir.
  Peygamberlerin günah işlemeleri durumunda bunu insanalara anlatımları mümkün olmaz, ilettikleri mesajın doğruluğuna güvenilmezdi.
  Bu durumda da ALLAH'tan aldıkları görevleri ve üstün ahlaklı olma özelliklerine böylece ters düşmüş olup, insanların sevgisini kazanamaz ve peygamberlik görevini yapamazlardı.
  5) ALLAH'tan Aldığı Mesajları Olduğu Gibi İnsanlara Bildirmek:
  Peygamberlerin temel görevi ALLAH'tan aldıkları mesajları olduğu gibi insanlara bildirmektir. Buna "TEBLİĞ" denir.
  Peygamberlerin ALLAH'tan aldıkları mesajları insanlardan gizlemesi düşünülemez.
  Peygamberler ALLAH'tan aldıkları mesajları artıramaz ve eksiltemezler olduğu gibi aktarırlar bilgilendirirler.
  Peygamberler ALLAH'tan aldıkaları bilgileri susarak veya gizleyerek insanlardan uzak tutamazlar. Tebliğ görevini yaparkende her hangi bir baskı ve zorlamaya başvuramazlar.
  Peygamberler dini tebliğ ederken, dini esasları açıklama, öğretme, uygulama, öğrenip uyguladıkarını kontrol ve düzeltme ile insanları kötülükten, temizliğe arındırma görevlerini yerine getirenlerdir.
  Peygamberler bu aldıkları mesajları öğrenip, uyguladıktan sonra ihmal etmeden insanlara bidirmeleri, öğrtetmeleri kendilerine verilmiş olan elçilik görevini tam anlamıyla yerine getirmiş, bu görevlerin yerine getirilmesi niteliklerindendir ve bu nitelik peygamberlerin varlık nedenidir.