Pleiotropi Özellikleri Ve Faydaları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 11 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Pleiotropi Özellikleri Ve Faydaları


  Pleiotropi,
  Bir tek genin, birden fazla gen üzerinde fenotipik özelliği etkilemesi olayıdır. Bu sayede bir gendeki yeni bir mutasyon(değişim) birkaç tane özelliği yada tüm özellikleri üzerinde aynı anda etki edebilir.

  Pleiotropiye örnek verecek olursak; sineklerde beyaz göz renginin meydana gelmesine yardımcı olan çekinik gen, diğer taraftan dişlerinde sperm depolayan torbanın şeklini belirler ve aynı genin farklı organlardaki sonuçlarının değişimini gösterir. Yine aynı sinekte larvaların yarı şeffaf özelliğini belirlerken, larvaların gelişimin engelleyerek ölümüne de sebep olur.

  Bu oluşan olaya bir genin hücre metabolizmasında birden fazla olayı etkilemesi de denir. Başka bir örnekte ise domuz da kulakların kesik olmasını etkileyen gen aynı zamanda arka ayaklarında anormalliğine sebebiyet verir.


  Pleiotropi özellikleri;

  Genlerdeki farklı kullanım olayları genelde biri iyi olurken diğer gene etkisinin sonucu ölümcül yada görsel olarak görünen bozukluklara sebebiyet vermesidir.

  Bu işlem döngüsünün vücutta gerçekleşmemesi ölümlere neden olur.
  Kan gruplarında da Pleiotropinin etki ettiği durumlar olduğu sanılmaktadır.

  İnsanlarda bu durum bacakların, parmaklar ve kolların uzun olmasına etki eden dominant gen göz merceğinin tam olarak olması gereken yerde olmasını engelleyerek şekil bozukluğu verir. Kan gruplarında da etkileri olan
  Pleiotropi, 0 kan grubunda ince bağırsak kanserine duyarlıdır. A grubu kanı olanlarda ise, mide kanserine duyarlıdır. Kan grupları üzerindeki bir başka özelliği de kadın erkek ayırmaksızın üreme ve döl yeteneği durumlarında da Pleiotropinin etkisi olduğu düşünülmektedir.