PMS (Adet öncesi Sendrom)

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Adet öncesi sendromu (PMS)

  Yaban sümbülü çayı, kramplara ve adet öncesi gerginliğe iyi gelir. Adet öncesi Sendromunda kullanılan eski bir yöntem de yaban sümbülü banyosudur. Adet geciktirmelerini hızlandırmaya yardımcıdır.

  Kadınlarda adet öncesi dönemde adetten 1 hafta önce başlayan ruhsal ve fiziksel bazı sıkıntılara ve gerginliklere Premenstruel Sendrom (PMS) denir. Bu belirtiler genelde adetin başlamasına 1 hafta kala ortaya çıkar. Adet görülmesi ile birlikte sıkıntılar azalır ve birkaç günde kaybolur.Adet öncesi sıkıntılar özellikle yetişkin üreme çağındaki kadınlarda görülen bir sorundur ve bazen normal hayatını engelleyen biri durumdur.

  PMS Üreme çağındaki kadınlarda olur; bazen de ergenlik döneminden önce ve menapozda da görülebilir. Daha çok 30-45 yaş arası kadınlarda görülür. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda belirtileri şiddetlenebilir.
  Henüz PMS için tam olarak etkili ilaç bulunamamaktır. Belirtileri hafif veya orta şiddetle olan hastalar için ilaç tedavisi dışında alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

  Kafein içerikli besinler PMS bağlı baş ağrılarının ve meme ağrılarının kötüleşmesine neden olabilir. PMS'li kadınlar siklusun ikinci yarısında (yumurtlama sonrasında) alkole karşı aşırı duyarlılık geliştiğinden bu günlerde alkol alınması PMS belirtilerin artmasına neden olabilir. Şişmeleri (ödem) olanlar için sigara azaltılmalı veya bırakılmalıdır. Çünkü nikotin vücutta su tutar hormonal salgısını uyarır. Sol tarafına yatılarak uyuması genel vücut ödemi olanlar da faydalıdır. Gerekirse tuz kısıtlanmalıdır. Yine diyette kırmızı et azaltılmalı balık , sebze ve meyve tercih edilmelidir.


  Düzenli egzersiz PMS'nin belirtilerini azaltır. Muhtemelen bu durum beyin endorfin seviyesini artırıcı özelliğine bağlıdır.Ayrıca vücudun oksijenlenmesini artırır.Stressiz sağlıklı ve düzenli yaşam, gevşeme teknikleri meditasyon veya yoga gibi yöntemler faydalıdır.