Polis adına fidye isteyen virüse dikkat!

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 4 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Son dönemlerdeki karışıklığı fırsat bilen bazı saldırganlar, internetten eylemleri takip eden insanları hedef alıyor.Polis adına fidye isteyen bir virüse karşı emniyet uyarıda bulundu. Polisten gelmiş gibi gösterilen ve fidye isteyen bu virüse aldanmayın!

  Bir java uygulaması ile bilgisayarınıza kendi kendini yükleyen bu virüs, polis tarafından gelmiş gibi bir uyarı gösterip sizden 200 TL veya 100€ gibi bir miktar para istiyor. Ekranınızı esir alarak kullanılamaz hale getiren ve para almak için elinden geleni yapan bu virüse karşı dikkatli olun.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/polis-virus-1-21734.jpg]polis-virus-1-21734[/IMGALT]

  Bu virüs sisteminize büyük zararlar verebilir. Buna inananlar da muhtemelen olacaktır ama siz dikkatli olun ve bu tür fırsatcı oyunlara gelmeyin. Çünkü Polis hiçbir zaman sizden bu şekilde özellikle de para istemez!
  Peki bu virüsten nasıl kurtulacaksınız..İşte çözümü:


  Eğer bilgisayarınıza bulaştıysa yada şüpheleniyorsanız bu tür mesajlara kesinlikle itibar etmeyin. Bilgisayarınızın internet bağlantısını kesin ve internet bağlantısı olan başka bir bilgisayardan aşağıdaki yazılımları indirip bilgisayarınızı bunlarla temizleyin.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/polis-virus-2-24507.jpg]polis-virus-2-24507[/IMGALT]

  1. Malwarebytes Anti-Mallware bunu indirip yükleyin ve bilgisayarınızı güvenli modda taratın, ardından bulduğu virüsleri sildirin yeniden başlatmak isterse yeniden başlatın.
  2. Birinci işlemi bitirdiğiniz zaman, Avira AntiVir'i indirip kendinizi güvene alın.