Polis Ne İş Yapar Görevleri

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Demir tarafından 5 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Polisin Görevleri Nelerdir

  1-Polisin görevinin hukuki bir dayanağı olması gerekmektedir. Hizmetin gerektirdiği şeyleri yapmak yasakları da yapmamak ile yükümlüdür.

  Bir Polisin temel görevi ; ülkenin iç güvenliğini sağlamak, olası yasa dışı durumların önüne geçmek, suçları önlemek ve gerçekleşen olayları açığa kavuşturmaktır.

  2- Polis Yetkilerinin asıl ve temel amacı, kamu ototesini ve kamunun yararını sağlamaktır. Polisler kamu yararı için görev yaparlar. Kamunun yararının sağlanması ancak toplum düzeninin sağlanması ile gerçekleşir.

  3- Polisin yaptığı görevi çeşitlidir. Günlük yaşantıda polisin görev alanına girmeyen, polisi ilgilendirmeyen konu yoktur desek yerinde oldu. neredeyse tüm konular ile alakalı görevi bulunmaktadır.Polisin görevlerini kanunu, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir.

  4-Polisin kanuni görevlerini toplumun genel asayişi, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardımcı olmak, olası suçları önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

  5- Polisin esas görevi olan kamu düzenin 4 ana öğesi vardır. Bu öğeler güvenlik, sağlık, esenlik ve ahlaktır.

  Polis nasıl olmalıdır diye soruyorsanız Polis açık, kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Kısacası Eşit, adil ve dengeli olmak polis olmak için oldukça önemlidir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...