Progeria Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Progeria

  Progeria; Halk arasında erken yaşlanma şeklinde bilinen bu hastalık cinsi özellikle çocuklarda meydana gelmektedir. Tanı ve teşhis safhasında klasik bir şekilde yapılmış olan muayeneler ise kola bir şekilde tespit edilebilen hastalık, ender olarak meydana gelmektedir. 8 milyon canlıda 1 meydana gelen bu hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır. Hastalar üreme ve olgunluk zamanına gelemedikleri için anne ve babadan bulaşma durumu yoktur. Anne, baba yaşına bağlı olarak mutasyon, uzmanlarca ortaya konulmakta olan en büyük sebepler arasında yer bulunmaktadır.
  Hastaların yüz kısımları tipik ve belirgin bir durum alır bu safhanın ardından ise gerileme ve büyüyememe durumu meydana gelir. Ender olarak oluşan bir hastalık meydana gelmesi sebebi ile tedavisinin yapılması mevzusunda uzmanlar tarafından fazla büyük bir aşamaya ulaşılamamıştır. Ancak son senelerde yapılmış olan gen tedavisi kişinin geçmişini tamamen yok edebilecek nitelikte olan bu tedavi yolundan ve hastalığın belirtilerindendir.
  Hastalığın belirtileri; Hasta olan insanlarda saçın belli bir bölümü veya tamamı belirgin bir biçimde dökülmeye başlar. Kafa derisi üstünde bulunan damarlar belirgin bir biçimde meydana gelebilir ve damarların şişliği el yardımı ile hissedilebilir. Erken olan yaşlanma hastalığına yakalanmış olan bünyede yüzün tipi genelde aynı şekildedir ve normal olan kişiler arasından kolay bir şekilde seçilebilirler. Hastaların çene yapısı daha küçük ve normal olan kişilere nazaran gelişmemiş olan bir haldedir.
  Küçük ve değişik olan burun cinsinin yanı sıra diş etleri ve dişlerin zayıf olması, bununla beraber dişlerde fazlalaşan çürükler ve belirgin bir şekilde renk farklılaşması meydana gelir. Normal olan duruş pozisyonundan uzak duran hastalar sürekli bir şekilde ata biner şekilde durmaktadır. Hastalık, cinselliği de etkilemekte ve büyüme zaman geçtikçe durmaktadır. Zekanın gerilemesi veya ilerlememe olayı mevzu değildir. Hastalar normal bir kişi gibi düşünebilir ve fikir beyan edebilir. Büyüme hormonu ve bunu oluşturacak olan ilaçların takviyesi ile herhangi bir yarar sağlamamakta olup ve uzmanlar bu tedavinin hiçbir netice vermediğini açık bir şekilde belirtmektedirler.

  Hastalığın tedavisinin yapılması; İlaç tedavisinin bu hastalık için hiçbir önemi bulunmamaktadır. Ek gıdalar ve yiyeceklerin yenilmesi de bu hastalığın gerilemesinde veya hasta olan kişiyi iyileştirmede hiçbir işe yaramamaktadır. Son senelerde fareler üstünde yapılmış olan deneyler ile gen değişimi ismi verilen tedavinin kişiler üstünde de yapılabileceği belirtilmiştir. Gen tedavisi ve yapılışı hakkında kesin ve ortaya sürülmüş olan bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak farelerin en iyi kobay olduklarını söylemek gerekirse gen tedavisinin Progerianın tedavisinin yapılabileceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.