Psikofizik Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Psikofizik

  Psikofizik: Birtakım fiziksel uyarıların insanda oluşturduğu sinirsel etkiyi araştıran psikolojik bir bilim dalıdır. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ortaya atılmış bu bilim dalı ile etki ve duygu olaylarını tam olarak incelemeye çalışılmıştır. Ruhi bir olayla fiziki bir olay arasındaki münasebeti deneysiz olarak inceleyen bu bilim dalı çoğu kez tartışma konusu olmuştur. Her ne kadar tartışma konusu olsa da beden ve ruh sorunlarının kavranması ve çözüme ulaşılması açısından psikofizik bilim dalı oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda psikofizik Hiçbir deneye dayanmadan sadece kavramsal sistemle kabul edilen yöntemlerin geneline verilen isimdir. Psikofizikte geleneksel üç yöntem kullanılmaktadır. Ayarlama yöntemi, sınırlar yöntemi ve sabit uyaran yöntemi.

  Klasik psikofizik yöntemleri
  • Sabit uyaran yöntemi. Fiziksel veya ruhsal olayların artarak yada azalarak uyaranların yerine, kesin ve sabittir. Bu yöntemde bir sonraki uyaran düzeyini tahmin etmek mümkün değildir. Bu güzden alışılmış ve beklenmekte olan hatalar azaltılmıştır. Sabit ve kesin uyarılar algılanabilsin veya algılanmakta güçlük çekilsin denekler mutlak değer için bildirilir. Friedrich Hegelmaier, Kağıt sabit uyarıcı yöntemini tamamlamıştır. Bu yöntem sayesinde psikometrik fonksiyonların tam örneklenmesi sağlanmaktadır. Fakat birçok koşullar iç içe geçtiğinde birden fazla çalışmalara neden olabilir.
  • Sınırlar yöntemi. Fiziksel veya ruhsal olayların artan uyaranların bazı özellikleri düşük seviyede başlamaktadır. Ardından farkında olunan bu seviye katılımcıların raporları kadar artar. Deneyde tespit edilen sesin minimum olduğu test ediliyorsa ses çok az algılanmaya başlar ve giderek yükselir. Sınırlar yönteminin azalanın da ise test bu test çevrilir. Ger iki durumda da yapılan testte eşik sadece tespit edilen uyaranlarda uyaranların özellik seviyesi olarak kabul edilir.
  • Ayarlama yöntemi. Deneyin Uyaran seviyesini kontrol etmek ister. Arka plan gürültüsünü zar zor algılar ve değiştirmeyi söyler Yada diğer uyaranın seviyesi gibi algılar. Bu ortalama hataların yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem sayesinde gözlemci standart olandan belirgin şekilde daha yüksek yada daha düşük bir değişken ile kontrol eder. İki özellik tarafından tatmin edilene kadar değiştirir. Değişken ve standart uyarılar arasındaki fark her ayarlamadan sonra kayda değer bir seri için dolaştırırmış bir takım hataları kaydeder. Yöntemin sonunda hassasiyet ölçüsü olarak alınan verilmiş ortalama hatayı hesaplar.
  Psikofizik Kendisine bağlanan umutları gerçekleştirmemiş ve yerine getirmemiş bir bilim dalıdır. Çünkü insanın iç hayatı yanı ruhu hiç bir zaman ölçülememişdir. Ancak yaşanmışlıklar ve tecrübeler sayesinde bir takım tahminler yürütülmüştür. Ancak insan psikolojisi hakkında yapılan bir takım bilimsel deneyler sayesinde Beden ve ruh arasındaki sinirsel etki çözümlenebilmiştir.