Pusula Nedir Nasıl Kullanılır

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Pusula belli bir eksen etrafında serbestçe dönecek şekilde yapılmış küçük bir mıknatıs çoğunlugunun adıdır. Pusula manyetik bir alet olduğu için çevresindeki metal parçalarından çabuk etkilenir.
  Pusulanın çevresindeki; Metal, saat, çanta, askılar, yüzükler, cep telefonu, bilgisayar, televziyon ve benzeri metaller gibi manyetik alan yayan aletlerin pusulayı yanıltacağını, şaşırtacağını düşünmeliyiz ve bilmeliyiz.
  Pusulayı her türlü metallerden uzak tutarak kullanmalıyız.
  Pusulada; Mıknatısın bir KUZEY ucu birde GÜNEY ucu vardır. Eğer iki mıknatıs serbestçe salınacak şekilde yanyana asılırsa, birinin kuzey ucu diğerinin güney ucunu çekecek şekilkde dengeye gelirler işte pusulanın çalışma prensibide aynen böyledir.
  Pusulanın mıknatıs çubuğu, dünyanın manyetik kuzeyi tarafından çekilmiş dolayısıyla, dünyanın neresinde olursak olalım pusulanın N yazılı ve KIRMIZI renkli ucu daima dünyanın manyetik KUZEYİNİ gözterir.
  Manyetik pusula- Jiroskop pusula ve Kuru pusula-Sivi pusula olarak iki gruba ayırılır. Bunların her biri çalışma prensiplerine göre değişir.
  En bilinen ve en çok kullanılan MANYETİK pusuladır.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/pusula-nedir-nasil-kullanilir-85373.jpg]pusula-nedir-nasil-kullanilir-85373[/IMGALT]
  Pusulayla yön bulmak için; Öncelikle kerteriz almayı bilmeliyiz.
  Kerteriz; basit olarak manyetik kuzey ile hedefimiz arasındaki açıdır. Elimizde gideceğimiz yeri gösteren (hedefi) bir harita varsa, kerteriz almak için haritayı kullanmalıyız. Bunun içinde 1-2-3 kullanılır. Harita yatay bir satıh üzerine konulur ve bulunduğumuz nokta ile gideceğimiz noktayı gösterecek şekilde yerleştirilerek hayali bir çizgi ile birleştirelim şimdi pusulanın uzun kenarını hayali hedef çizgisinin üzerine gidilecek noktayı gösterecek şekilde kolayım. Pusulanın bileziği içindki çizgiler haritanın düşey çizgileri ile paralel olana kadar çevirelim ve hedef açısı okuma noktasından okunduğu açı bize kerteriz açısını verecektir.
  Yüz yıllardan beri, kaşiflerin, gezginlerin, gemicilerin, dağcıların, ibadet edenlerin (KIBLE) yön bulmalarına yardımcı olmuştur pusula.
  Bu müthiş alet yüz yıllar boyunca insanlık tarihine hizmet etmiştir ve halen 21. yüzyılda insanlığa hizmet etmektedir.