Ramazan Ayının diğer aylardan farkı nedir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 11 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Ramazanın diğer aylardan farkı
  *Ramazan ayının daha ilk gecesinde Cennetin bütün kapıları ardına kadar açılır; Cehennemin kapıları birer birer kapanır; azgın şeytanlar bağlanıp tesirsiz hale getirilir." '' Buhâri, Savm 5, Bed'ü'1*halk 11; Müslim, Sıyâm 1, 2; Tirmizi, Savm 1; Nesâî, Siyam 3, 4.''

  *Oruç tutan kimse, büyük günahlardan sakınırsa, iki Ramazan arasında yaptığı günahları affedilir. '' Müslim, Taharet 16; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 229.''

  *Bir ibadete ve iyiliğe on katı sevap verileceğini Allah Teâlâ da belirtmiştir. ''En'âm 6/160.''

  * İnsanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan Rabbimizin son mesajı Yüce kitabımız Kur'an*ı Kerim, bu ayda yeryüzüne inmeye başlamış ve böylece insanlık için yepyeni ve mutlu bir dönem başlamıştır.

  * Âlemlere rahmet olarak gönderilen, yaratılmışların en faziletlisi, Allah'ın en sevgili kulu, son peygamber, Hz. Muhammed Aleyhisselâm'a peygamberlik görevi bu ayda verilmiştir.

  * Bin aydan daha hayırlı olduğu Kur'an*ı Kerim'de bildirilen ve mü'minlere Allah'ın en büyük lütuf ve ikramlarından biri olan "Kadir Gecesi" de bu ayın içindedir.Bu gece, müslümanların iyi değerlendirmesi gereken büyük bir fırsattır.

  * İslâm'ın beş şartından biri olan, insanı nefsinin aşırı arzularından ve maddî ihtiraslardan kurtarıp yücelten oruç ibadeti, bu aya tahsis edilmiştir.