Ramazan Bayramı Öncesi Yapılan Hazırlıklar

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Ramazan Bayramı Öncesi evde Yapılan Hazırlıklar nelerdir?


  Ramazan bayramı Öncesinde yardımlaşma ve dayanışma günleri olarak değerlendirilir. Bayramları bütün müslümanlar büyük bir sevinç ve heyacanla kutlar. Çünkü bunlar bize Allah Teala'nın birer hediyesidir.

  Ramazan ve kurban bayramları öncesinde hazırlıklar genellikle aynıdır. Her iki bayramdan önce herkes maddi gücünün yettiği ölçüde hazırlıklar yapar. Bayram yaklaştığında ise evlerde temizliğe başlanır.

  Ramazan bayramı, ufak çocukların en sevdiği bayramdır. Çünkü çocuklar bu günlerde şeker ve haclık toplarlar. Bayram öncesi en fazla çocuklar heyecanlanır. En kıymetli gün arife günüdür. Arife gününde bayram için gerekli olan alışveriş listesi çıkarılır ve alışverişine çıkılır. Arife akşamı çocuklar bayramlıklarıyla uyur, bayram sabahını iple çekerler. Sabah olunca da erkenden uyanır ve bayramlıklarını giyerer hazırlanırler.

  Günümüzdeki bayramlar her ne kadar eskisi gibi heyecan içinde olmasa da hala bayram geleneği sürdüren insanlar mevcut. Özellikle yaşlılar bu geleneğin en iyi örneğini teşkil etmektedirler. Birçok bayan bir araya toplanarak sarmalar, börekler, baklavalar açılır, gelen misafirlere ikram etmek içindir.. Ramazan Bayramı Öncesi Tamamlanan Hazırlıklar sevinç ve mutluluk içerisinde geçer.