Ramazan Bayramının Bireysel Ve Toplumsal Önemi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Ramazan Bayramının Bireysel Ve Toplumsal Önemi

  Ramazan Bayramının Bireysel Ve Toplumsal Önemi Hakkında Kısa Yazı

  Ramazan bayramı müslümanların iki büyük bayramlarından birincisidir. Hicri takvime göre önce Ramazan Bayramı gelmektedir. Ramazan ayı süresince tutulan oruç ve yapılan ibadetler neticesinde, kulun bağışlanmış ve bolca mükafat kazanmış olma duyguları ile sevinip bütün müslüman kardeşleri ile paylaştığı bir gündür.

  Bireysel olarak sosyalleşmenin önünü açan en büyük etkenlerden birisidir. Ayrıca insana ferdi olarak sabretmeyi paylaşmayı ve toplumca ortak noktalarda buluşup mutlu olmayı sağlamaktadır. Toplumsal açıdan bakacak olursak, değil bir ülkede dünyada yaşayan bütün müslümanların ortak paydası olma özelliği taşımaktadır. Bu günlerde tüm dünya müslümanları sevinip kaynaşırlar. Bu bağlamda ihtiyaç sahiplerinin tesbiti ve durumlarının izalesi için topyekün çalışma yapılan bir toplumsal harekettir. Toplumun yukarıdan aşağıdan her sınıfının Bayram Namazında buluşup kucaklaştığı mesafelerin kaldırıldığı küslerin barıştırıldığı en etkili kitlesel bir araçtır.

  Cenabı Allah en güzel şekilde bayramları idrak edip, tüm dünya müslümanlarının hak olan ortak noktada buluşmalarını nasip etsin.
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 3 Ağustos 2012