Regaib Kandili Nedir Kısaca

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Regaib Kandili Nedir kısa bilgi

  Regaib kendisine rağbet edilen istenilen arzu edilen şey demektir. Üç ayların ilki olan Receb ayının ilk Cuma gecesi Regaib kandilidir. Her Cuma gecesi kıymetli ve değerlidir ama receb ayının ilk Cuma gecesinin önemi daha yüksektir. Bir rivayete göre bu gecede yapılan duaları Allah’u Teala kabul eder.

  En azından bu mübarek aya kavuşulduğundan dolayı Allah’a hamdu senalarda bulunmak bol bol dualarda bulunup tevbe ve istiğfarda bulunmak gerekir. Nice insana lutfedilmeyen bir nimete kavuştuğunun bilincinde hareket ederek ganimet bilinmelidir. Birçok kişi belki de bu ay ve gecelere kavuşmayı arzuladı da Allah onlara kavuşmayı nasip etmedi. Bu yüzden şuurunda hareket edilmeli ve Allah’a yakınlaşmanın yolları aranmalıdır.

  Bu mübarek üç aylar ve mübarek gecelerinde İslam dışı olan bidat ve hurafelerden sakınmalı yapılan emekler boşa çıkması bir yana günahlar yüklenmemeye dikkat edilmelidir.

  Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur:
  Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. [İbn-i Asâkir]