Regaib Ve Miraç Kandilleri

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  "Kandil" kelimesinin müminlerin gönüllerde uyandırdığı farklı bir heyecan vardır. Çünkü kandil, dilimizdeki birçok kelimede olduğu gibi, ilk anlamının ötesinde, derininde bir manayı ifade eder.

  Kandil sözcüğündeki bu mana değişiminin hoş bir hikayesi vardır. Bugünkü teknik imkanların bulunmadığı dönemlerde, kutlu gecelere birer işaret olsun diye camilerin minaresi ve duvarları ışıltılı kandillerle donatılırmış. Cami ve mescitlere toplanan müslümanlar gecenin geç saatlerine kadar kandillerin aydınlattığı mabetlerde ibadet, zikir ve sohbetle meşgul olurlarmış. Camilerin kandillerle süslenmesi kutlu gecelere özel bir uygulamam olduğu için zaman içerisinde o gecelere kandil adı verilmiş.

  Recep ayı içerisinde iki kutlu gece yaşayacağız. Belki eski zamanlardaki gibi camiler kandillerle donatılmayacak ama iki mübarek kandil yanacak gönlümüzde. Regaib ve Miraç Kandilleri.

  Recep ayının ilk cuma gecesi (1 Mayıs) Regaib Kandili idi.

  Recep ayının 26'sını 27'sine bağlayan gece ise (25-26 Mayıs) Miraç Kandili. Efendimiz s.a.v.'in Miraç mucizesinin gerçekleştiği gece...

  Bütün müminlere mübarek olsun. Hak Teala her iki geceyi ümmet-i Muhammed'e hayır ve ihsan vesilesi kılsın.