Reşat Nuri Güntekin Dudaktan Kalbe özet kısa

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Ceren tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Dudaktan kalbe çok kısa özet

  Dudaktan kalbe Kitabın özeti

  Hüseyin Kenan; ince, uzun, mavi gözlü, esmer tenli, durgun, çekingen bir gençti. Küçük yaşta babasını kaybetmişti. Anesi, kız kardeşi ve kendisi dayılarının yanın da kalırlar. Zorlukla mühendislik mektebini bitirmiştir. Fakat küçüklügünden beri musikiye aşıktır. Dayilarin yanında Reji katipliğini yapan Mesut Bey`den keman dersleri alır. Onyedi yasindadir. Mühendislik Mektebine giderken dayilarin komsusu Leyla isminde bir kıza asık olur. Çok çekingen oldugundan bunu kalbine gömer. Okulu bitirdikten sonra bir arkadaşının yardımıyla Avrupaya gider. Orada kemanını çok ilerletir ve güzel eserler verir. O artik ünlü bir Virtüoz dür.

  Bu arada kız kardesi Afife evlenmistir.Aneside bir yil sonra Afife`nin yanına gider.Hem onları hemde dayisini görmek için Seydi köye gider.

  İstanbul’dan İzmir`e gemi ile gider. Gemide Münir Bey, Prens Vefik Paşa ve kızı Prens Cavidanla beraberdir. Dayisinin komşusu Münir Bey Kenan`nın cavidanla evlenmesini ister ve nişanlanırlar.

  Kenan Izmir`de Bozyaka`da Lamia adlı bir kızla tanışır. Lamia’nın annesi babası ölmüş amcalarının yanında kalan sakin uysal birdir. Ayrica bir yüz başıyla nişanlıdır. Kenan ona yüzündeki çillerden dolayi Kınalı Yapıncak ismini takar. Aralarında maceraya benzeyen bir ilişki olur. Her akşam buluşmaktadırlar. Kenan çocuk denecek bir kızla beraber olduğu için kendine kızmakta fakat yanlız kaldıklarında kendine hakim olamamaktadır. Bu beraberlik duyulur ve dedikodular baslar. Dedikodular yüzünden Amcası Şükrü Bey Lamia`yı dayisi Rıza Bey`in yanına Kütahya`ya gönderir. Trende Lamia Makbule isimli bir kızla tanışır. Kendinden habersiz hayata küskün bir şekilde Kütaya`da yaşamaya başlar. Yengesi ona kendini düşünmüyorsan doğocak çocuğunu düsün der.

  Lamia değişir. Lamia’nın bir kız çocuğu olur. Adını Mebrure koyar.

  Dayisinin kizi Mahmure üç çocukla ve kocasıyla babasının evinde kalır. Fakat bir Çavuş'u sevmiştir ve kocasının bundan haberi olmuştur. Mahmure kurnazlıkla kendisini değilde Lamia'nın Çavuşla görüştüğünü söyler. Böylece Lamia olayi üstlenmiş olur. Mahmureyi de kocasından ayrılmaktan kurtarır. Bu arada Mahmure'nin kocası Resih Bey Lamia’ya saldırır. Lamia’da onu öldürür. Mahkemede beratine karar verilir.

  Dayısı Rıza Bey onu bir tanıdığının evine teslim eder. Orada ziyarete ilk gelen Makbule’dir. Makbule’nin babası onu ister ve evlenmeye karar verirler Lamia ondokuz yasındadır.

  Kemal Beylerin evlerine Istanbul'daki kızkardeşinin oğlu Doktor Vedat gelir. İstanbul’dan Kütahya'ya sürgün olarak gelmiştir. Lamia’nın genç ve güzel olması, dayısının da yaslı olması Vedat'ı düşündürür.

  Lamia'nın söylediği bir şarkı Kenan'ı tanıdığını haber verir. Kenan’ı İstanbul'dan tanıyan Vedat Lamia'ya Kenan'dan ve Cavidan'dan behseder.

  Birgün Vedat Bey bir avda vuruldu diye duyulur. Bunu öğrenmeye giden Lamia Hanımın ev saybınin hazırladiği kömür közünden Vedat Beyle birlikte zehirlenirler. Dedikodular yine başlamıştır. Kemal Bey'de onun evden ayrılmasını ister. Vedat Bey olaylardan dolayı çok üzgündür. Lamia’ya evlenme teklifi eder. Lamia kabul etmez.

  Vedat'ın sürgün görevi Kütahya’da bitmiş İstanbul'a gitmiştir.

  Bu arada Kenan Cavidan'la evlenmiştir. Üç yıldan beri ilk defa Lamia'yı düşünür. Aşk değil bir gönül oyuncaği dudaklarımızın eğlencesi ibaret diyen Kenan şimdi bu aşkın zehir gibi dudaklarından kalbe indiğini anlar ve Kınalı Yapıncagı yanında olmasını çok ister. Cavidan’la mutlu değildir. Cavidan'la İzmir'e Bozyaka'ya giderler. Cavidanla birlikte orada Lamia'yı göreceğini ümit eder. Fakat göremez ve çok üzülür.

  Kenan Bey'ler İstanbul'a giderler. Bu arada Lamia'da İstanbul'a kalkmıştır. Kenan Bey'le Prenses Cavidan ayrılırlar. Eski arkadaş olan Vedat Bey'le Kenan karşılaşırlar. Vedat onu muayenesine çağırır. Orada tesadüfen Kenan Lamia ile karşılaşır. Tekrar görüşmek için mektup yazar. Lamia'da o bir yaz rüyasıydı der konuyu kapatır.

  Kenan'ın kemanının sesinden çıkan büyülü aşk sevdası böylece bitmiştir. Kenan’da bütün ümitlerini yitirmiştir.

  Lamia Vedat'la evlenmeğe razı olur ve evlenirler. Kenan Bey hayata küsmüştür. Seydiköy'e annesinin mezarına gider ve kardeşini dolaşir. Alti ay sonra ölür.

  Dudaktan kalbe Kitabın ana fikri

  Yanlış yer ve zamanda yaşanmış bir aşkın, verdiği acıları gözönüne seriyor.

  Dudaktan kalbe Kitaptaki şahısların değerlendirilmesi

  Saip Paşa: İzmir’in belediye başkanlığını yapmış tanınmış biridir.

  Hüseyin Kenan: Genç, yakışıklı bir müzisyendir.

  Lamia: Genç ve güzel bir kızdır.