Romeo ve Juliet Hakkında Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Romeo ve Juliet İle İlgili Bilgi

  Bu aşk hikâyesinden ilk önce Dante, “La Divinâ Comedia”nın “II Purtagori” (Araf) bölümündeki altıncı şarkıda bahsetmiş, olayı ilk defa hikâye şeklinde 1524 yılına doğru Vicentini Luigi Da Porto kaleme almıştır. Manzum halde ilk yazan da, Clizia Da Veronese takma adını kullanan bir şairdir. Hikâyeyi 1554′te Matteo Bandello, 1562′de İngilizce olarak Arthur Brooke yeniden nazım diliyle yazdılar. Bu sonuncusu, belki de Shakespeare’e kaynak olmuştur.

  Shakespeare, bu konuyu, biraz değiştirerek beş perdelik bir trajedi halinde yazmıştır. “Romeo and Juliet” adındaki, bu dünyaca ünlü eserde Romeo, Juliet’in bir yeğenini düelloda öldürür. Verona Prensi Romeo’yu sürgüne yollar. Juliet de, nefret ettiği bir adamla evlenmemek için, kendini öldürmek üzere, bir ilâç içer. Romeo yetişir, onu öldü sanır, şiddetli bir zehir içer. Juliet kendine gelip de Romeo’nun öldüğünü, kendisinin ise sağ kaldığını görünce, Romeo’nun hançeriyle kendini öldürür.

  “Romeo ile Juliet” trajedisi Charles Gounod tarafından beş perdelik bir opera haline getirilmiştir. Steilbet, Zingarelli, Vacci, Bellini, Marki d’lvry gibi besteciler de konuyu opera haline koymuşlar, Berlioz da bir sahne senfonisi şeklinde yazmıştır. Delacroix, Jalabert, Boulanger, Goldschmidtt, Colin gibi ressamlar da, bu konuyu işleyerek, tablolar meydana getirmişlerdir. Ünlü İngiliz aktörü Leslie Howard’la Norma Shearer de, bir filmde Romeo ile Juliet’i perdede canlandırmışlardır.