ROUTER Nedir? Nasıl Çalışır?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Router Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Amaçla Kullanılır?

  Route kelimesinin anlamı yön demek, router da yönlendirici anlamına gelir. Bir ağ aktif donanımı olarak da router yönlendirme işlemi yapar. Router basit tarifi en iyi yol seçimini yapar ve broadcast geçirmediği için ağ performansını olumsuz yönde bir etki yapmaz. Routerın görevini aşağıdaki resimde inceleyebilirsiniz.Router görüldüğü gibi bir ağ ortamındaki donanımların yönlendirilmesini sağlayan ara elemandır.

  [​IMG]
  Subnet 1 deki 192.168.1.1 ile 192.168.1.254 arasında IP numaraları olan bilgisayarlar topluluğu ile subnet 2 deki 192.168.2.1 ile 192.168.2.254 arasındaki IP numaralarına sahip bilgisayarlar arasında Subnet 1′deki bir ağdan Sunet 2′deki bir ağa erişmek mümkün olmayacaktır. Yönlendiricilik işte burada işe yarıyor. Subnet 1 ve Subnet 2 arasında veri iletişimini Router üzerinden yapılır.

  Router büyük bir şirket ağında kullanılacaksa iki farklı lokasyonda bulunan şirket bilgisayarlarının birbirlerini görmesi sağlanabilir. Farklı illerdeki şirket bilgisayarları router ile birbirleri ile görüşebilir. Mesela farklı bir şehre ofis açtığınızda ofisteki bilgisayarlarla merkezdeki bilgisayarları Router aracılığı ile görüştürebilirsiniz.

  Peki Router, Hub ve Switch Arasındaki Fark Nedir? İnceleyelim

  Router: İki veya daha fazla network (ağ) arasındaki bağlantıyı sağlayan özel amaçlı cihazlardır. Router’lar gelen paketleri hangi adrese hangi yol üzerinden gideceğini ayarlarlar. İnternet dağıtımı için kullanılan routerlar 1'den fazla cihaz internet çıkışını kullanacaksa mantıklı bir çözüm üretir. Bazılarında 2-4 portluk switch entegre edilmiştir, bazılarında switch yoktur ama switch’e çıkış vardır.

  Hub: Ağ dağıtımı için kullanılır, akıllı paket yönetimine sahip değildir, yani paketleri istemci makina yerine ağdaki tüm makinalara dağıtır, güvenli değildir.

  Switch: Hub gibi ağ dağıtımına kullanılır, hub'a nazaran akıllı paket yönetimine/yönlendirmesine sahiptir, istemci makinenin istekte bulunduğu paket sadece o makinaya gelir.