Rüstem Paşa Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Damat Rüstem Paşa Kimdir Kısaca

  Osmanlı imparatorluğu tarihinde derin iz bırakan şahsiyetlerden biri de Rüstem Paşa'dır. Bu ününü Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan ile olamasından dolayı kazanmıştır. Ayrıca İmparatorlukta çeşitli görevler de alarak adından sıkça söz ettirmiştir.
  Rüstem Paşa aslında genç yaşta bir devşirme olarak saraya gelir. 1500 tarihinde Hırvatistan’da doğan Rüstem Paşa Osmanlı topraklarına getirildikten sonra devşirilmiş ve devlet hizmetinde çalışmıştır. İlk önce Diyarbakır Valisi olarak atanmış ardından Mihrimah Sultan ile evlendirilip sadrazamlığa getirilmiştir.

  1544 yılında sadrazam olan Rüstem Paşa bu görevine 1553 yılına kadar devam etmiştir. Bu arada çeşitli tarihi kaynaklara göre Osmanlı’ya ilk rüşveti getiren kişi Rüstem Paşa olarak anılır. Hatta rüşvet alma işini o kadar ilerletmiştir ki bu işi belli bir sisteme bağlamaktan da çekinmemiştir. Bu sebeple Osmanlı kaynaklarında Rüstem Paşa’nın bir diğer lakabı da Ebvab-ı Rüşvet Fatihi yani rüşvet kapısını fetheden kişi olarak geçer. Rüstem Paşa için kullanılan başka bir sıfat ise Kehle-i İkbal’dir. Bunun anlamı da biti ile bahtı açılan kişi demektir. Bu sıfatı almasının hikayesi de şöyledir;

  Rüstem Paşa’nın Mihrimah Sultan ile evleneceğini duyan bazı fesat kesim, onun cüzzamlı olduğuna dair söylentiler yayar. Bunu duyan Kanuni Sultan Süleyman dedikodunun doğruluğunun araştırılmasını emreder. Rüstem Paşa'yı muayene eden hekim üzerinde bir bite rastlar ve padişaha söylentilerin asılsız olduğunu bildirir. Çünkü o dönemde cüzzamlı bir kişinin üzerinde bit barınamaz olduğuna inanılırdı.

  [​IMG]

  Kısacası Rüstem Paşanın tarihteki rolü çok parlak değil. Bakalım Muhteşem Yüzyıl Dizisinde olaylar nasıl gelişecek?