Rüyalar Bilgi Kaynağı mıdır?

Konusu 'Dini rüya tabirleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Rüyalar Bilgi Kaynağı mıdır?

  İçinde bir müjde veya bir uyarı bulunan bir rüya, gayba ait bir hakikati ihtiva ettiğinden nübüvvet makamına mahsus olan ilim ve irfandan bir cüz olarak kabul edilmiştir. Böyle bir rüya aslında nübüvvet mahiyetinde değildir.
  Resul-i Ekrem (s.a.v) yirmi üç sene ilahi vahye alışabilmesi için ilk zamanlarda altı ay kadar rüya yoluyla bazı dini emirleri almıştır. İşte bu itibarla sadık rüyalar da gayba vakıf olma bakımından nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüz gibi sayılmıştır. Yoksa ümmetin her bir ferdine ait olan bu tür bir rüyanın nebevi bir mahiyeti yoktur. Böyle bir rüyayı birçok kişi görebilir. Bu gibi rüyalar, şu görülen alemin dışında daha nice alemlerin varlığına delalet eder, sahibinin manen uyanmasına vesile olur.
  Konu ile ilgili hadis-i şerif şöyledir: Sahih rüya, peygamberliğin kırk altı cüzünden bir cüzdür.
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Rüyalar Bilgi Kaynağı mı?

  Salih rüyalar ilahi birer ilhamdır. Sadık olan, yani İçerisinde bir müjde ya da bir uyarı bulunan bir rüya gayba ait bir hakikati ihtiva ettiğinden dolayı nübüvvet makamına mahsus olan ilim ve irfandan bir cüz olarak kabul edilmiştir.

  Bununla birlikte salih rüya ve ilhamın salih kullara Allah’ın bir ikramı olduğunu bilmeliyiz. Ehil olan gönül erleri, bu gibi manevi hallerde görülenleri tabir ederek o insanın terbiye ve irşadında yararlanabilirler.

  Rüyaların yorumlanması meselesine gelince, bu konuda dikkatli olmak gerekir. Çünkü herkese rüya anlatılmaz. Gerçekten salih olan ve bu konuda ilmi bulunan kimselere rüya anlatılabilir. Tasavvuf yolunda rüya ve haller mürşide ya da varsa özellikle rüya tabiri için görevlendirdiği kimselere arzedilebilir. Böyle bir görev verilmeyen kimseler ne kadar bilgili olurlarsa olsunlar rüya ve manevi haller konusunda yorumda bulunmamaları gerekir. Aksi halde o insana zarar vermiş olurlar.