Şaban ayı ibadetleri nelerdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Şaban ayının ibadetleri

  “Her kim Şaban ayına değer verir, onda Allahu Teala’dan sakınırsa, taatıyla amel ederse, Allahu Teala onun günahlarını bağışlar ve o sene vuku bulacak tüm belalardan ve hastalıklardan kendini emin kılar.”
  “Şaban cehennemden bir kalkandır. Bana kavuşmak isteyen üç günde olsa onda oruç tutsun.”
  “Ramazan ayının orucu için Şaban orucu ile bedenlerinizi temizleyin. Hangi kul üç gün oruç tutup ifardan önce bana defalarca salavat okursa mutlaka geçmiş günahları bağışlanır. Allahu Teala bu ayda üçyüz rahmet kapısı açar.

  ŞABANI ŞERİFİN İLK VE SON PERŞEMBE ORUÇLARI

  “Şabanın ilk ve son perşembesini oruçla geçireni rahmeti ile cennete girdirmek Allahu Teala üzerine bir hak olur” ( ilk gece namazı en sonuda yazılmıştır)

  ŞABANIN BAŞINDA,ORTASINDA,SONUNDA ORUÇ

  “Her kim Şabanın başından ortasından ve sonundan üç gün oruç tutarsa Allahu Teala ona yetmiş peygamber sevabı yazar. Yetmiş sene ibadet etmiş gibi olur. O sene ölürse şehid olarak ölür”

  ŞABANIN EYYAM-I BIYD (13-14-15) ORUÇLARI

  “Her hangi bir aydan 13-14-15.günler olan eyyam-ı bıyd –ı oruçlu geçirene ALLAH birinci güne onbin sene, ikinci gününede yüzbin sene, üçüncü günde yüzbin senelik ecir verir.”
  “ On beşinci gün olan berat gününün orucuna rağbet edin. O günü cinler, kuşlar, yabani hayvanlar, davarlar, denizin balıkları, böcekler oruçlu geçirir.

  ŞABANI ŞERİFİN SON PAZARTESİ ORUCU

  “Her kim Şabanın son pazartesini oruçlu geçirirse kendisi için günahları bağışlanır.
  “Şüphesiz ALLAH o sene ölecekleri bu ayda yazar. Bende ecelim geldiğinde oruçlu olmayı seviyorum.” Buyurdu peygamber efendimiz (S.A.V.)

  ŞABAN AYININ İLK GECE VE GÜN NAMAZLARI

  Her kim ilk gecesinde 12 rekat kılar ve birinci rekatlarında 1 fatiha ve 5 ihlas okuyarak namaz kılarsa onikibin şehit sevabı verilir. Kendisine 12 senelik ibadet sevabı verilir. Anasından doğduğu gün gibi günahlarından sıyrılır ve seksen güne kadar hata yazılmaz.

  İLK GÜN NAMAZI: 2 rekat kılınır. Her rekatta 1 fatiha 10 Ayetel kürsi, ve Ali İmran süresi 18. ( şehidallahu….) ayeti okunur. Bu namazı kılana cennette göz görmedik kulak duymadık,hiç bir beşerin kalbinden geçmeyecek nimetler verilir.mahşer korkusundan emin olur.

  ŞABAN-I ŞERİF 27.GECE NAMAZI

  Bu gecede 4 rekat namaz kılınır. Her rekatta 1 zilzal süresi, 25 ihlas okunur. Selamdan sonra secde yapılır ve secde de 7 fatiha, 1 ihlas, 1 felak, 1 nas okunur.
  100 kere de istiğfar, 100 salevat 100 la havle vela kuvvete illa billah okunur.

  Bu ayda çok Kur’an okumalı, salevat çekmelidir.

  **--her gün öğle ile ikindi arası tevbe duası okunmalıdır. (estağfirullahel azımellezi la ilahe illa……) diye devam eden istiğfar okuyanın amel defterindeki günahlarıyla alakalı yazılar silinir.

  Her 10 günde çekilen tesbihler
  • 10 gün tesbihi
  1.10 GÜN ya Latif Celle Şanühü
  • 2. 10 gün tesbihi: ya Rezzak Celle Şanühü
  3. 10 gün tesbihi: ya Aziz Celle Şanühü
  Her gün 100 kevser süresi okumalıdır