Şaban-ı şerif ayının fazileti

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Şaban ayının faziletleri


  Bugün Şaban-ı Şerif'in başlangıcı. Allahumme barik lena fi Şa'ban, ve belliğna Ramazan. Bütün Müslümanlara ve İslam alemine hayırlara vesile olsun inşallah. Bu ay 3 açıdan önemlidir.
  Birincisi: Resülullah (s.a.v) Şaban benim ayımdır, buyurmuştur.
  İkincisi: Bu ayda öyle bir gece vardır ki, bu Beraat gecesidir. Şaban-ı Şerif’in 14’nü 15’e bağlayan gece.
  M.Sami Ramazanoğlu (ks) hazretlerinin tabirine göre, bu gece HÜKÜM GECESİ’dir. Yani bu gecede bir yıllık işler hakkında karara varılır, hüküm verilir ve kalem kırılır! Bu önümüzdeki bir yıllık hükümler ve kararlar nelerdir. Bunlardan bazıları: Ölecek olanlar diriler defterinden ölüler defterine kaydedilir, evlenecek olanlar, boşanacak olanlar, zengin veya fakir olacak olanlar, çocuğu doğacak olanlar, ölecek olanlar, Hacca ve umreye gidecek olanlar, insanlar, devletler, milletler, tabii afetler; önümdeki bir yıl içindeki akla gelebilecek her şey bu gecede karar ve hükme bağlanır. Ne kadar büyük bir ay ve ne kadar büyük bir gece beraat gecesi, hüküm gecesi. Üçüncüsü de, Şaban-ı Şerif’in Ramazan-ı Şerifin habercisi olması, müjdecisi olmasıdır. Yani Mü’minler için gufran, afv ve mağfiret ayının yaklaştığının bir habercisidir.
  Rabbim bu mübarek ay ve gecelerin kadr-ü kıymetini bilerek kendimize ona göre çeki düzen vermeyi ve ona göre hazırlanmayı bizlere nasip etsin.. Amin..
  saban-ayinin-faziletleri.jpg