Sabiha Gökçen Kimdir Neler Yapmıştır

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Sabiha Gökçen Kimdir Hayatı

  21 Mart 1913 tarihinde Bursa’da doğdu. Babası Mustafa İzzet Bey, annesi Hayriye Hanım’dır. Kurtuluş Savaşı yıllarında ilkokula başlayan Sabiha, önce babası Mustafa İzzet Bey’i daha sonra da annesi Hayriye Hanım’ı kaybetmiş, ağabeyi ve ablaları ile birlikte yaşamıştır.

  1925 yılında Bursa’yı ziyaret eden Atatürk, Sabiha’yı manevi evlat edinerek Ankara’ya getirir. Ankara’da Çankaya Köşkü bahçesi içerisinde bulunan ilkokulu bitiren Sabiha, bir yıl süre ile Arnavutköy Amerikan Koleji’ne gitsede boğaz havasının sert olması nedeni ile, Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde eğitimine devam eder.

  Bir müddet sonra hastalanarak tedavisi için Atatürk tarafından Viyana’ya gönderilir. Tedavisinin tamamlanmasının ardından yurda dönen Sabiha, öğrenimine, Çankaya Köşkü’nde özel öğretmenler nezaretinde devam eder.

  1933 yılında Atatürk, manevi kızı Sabiha’yı hem tedavi olması ve hem de dil öğrenmesi için Paris’e gönderir.

  1934 yılında soyadı kanununun çıkmasıyla Atatürk, Sabiha’ya “GÖKÇEN” soyadını verir.

  1935 yılında, Türk Hava Kurumu tarafından Atatürk’ün emri ile ilk sivil havacılık okulu açılır. Bu açılışa Atatürk, Sabiha Gökçen’i de birlikte götürür. Atatürk bu okula “TÜRKKUŞU” ismini verir ve okula ilk kız öğrenci olarak Sabiha Gökçen’i kaydettirir. Planör eğitiminin ardından (A) ve (B) brövelerini alan Sabiha Gökçen, yüksek planörcülük eğitimi yapmak ve planör öğretmenliği için Türk Hava Kurumu tarafından yedi erkek öğrenci ile birlikte Sovyetler Birliği’ndeki planörcülük yüksek okuluna gönderilir. Bu okuldan da mezun olan Gökçen, öğretmenlik diploması ile yurda döner.

  1936 yılında, yine Atatürk tarafından, Eskişehir Askeri Hava Okulu’na özel olarak gönderilir. Bu okulda bir buçuk yıl eğitim gören Gökçen, askeri pilot olarak başarı ile mezun olur. Diploma numarası 372’dir. Böylece Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotu olma onurunu elde eder.

  Eskişehir Tayyare Alay ikinci Bölüğü’nde bir süre görev yapan Gökçen, mevcut av ve bombardıman uçaklarıyla solo uçuşlar da yapar. Yirmi iki tip uçakla uçuşlar yapmış olup, bunlara Türkkuşu uçakları da dahildir.

  1937 yılında Trakya ve Ege Manevralarına ve Birinci Tayyare Alayı İkinci Bölüğü ile de Dersim Harekâtı’na katılan Sabiha Gökçen, Türk Hava Kurumu’nun “Bir Numaralı Murassa Madalyası” ile taltif edilmiştir.

  16 Haziran 1938 tarihinde Balkan devletlerinin davetlisi olarak, bir askeri uçakla tek başına Balkan Dostluk Turuna çıkan Sabiha Gökçen, beş gün süren bu tur esnasında İstanbul’dan hareketle önce Atina’yı daha sonra da sırasıyla Selanik, Belgrad ve Bükreş şehirlerini ziyaret etmiştir. İndiği her yerde askeri törenle karşılanan Sabiha Gökçen’e Belgrad’da bir dostluk nişanı olarak Yugoslav Ordusu’nun en büyük nişanı olan Beyaz Kartal nişanı ve beratı, Yugoslav Genelkurmay Başkanı tarafından verilmiştir.

  1938 yılında Türk Hava Kurumu, Türkkuşu Uçuş Okulu’na Başöğretmen olarak atanmış ve bu görevini aralıksız 1954 yılına kadar sürdürmüştür. Üç dönem Türk Hava Kurumu Genel idare Kurulu Üyeliği yapan Gökçen, 1964 yılına kadar uçmaya devam etmiştir.

  1940 yılında pilot yüzbaşı Kemal bey ile evlenen Sabiha Gökçen, 1943 yılında eşini kaybetmiştir.

  1953-1959 yılları arasında iki defa davetli olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne; 14 Mart 1990 yılında yine davetli olarak Hindistan’a gitmiştir.

  “Atatürk’ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti” isimli kitabı, Atatürk’ün 100. doğum günü anısına Türk Hava Kurumu tarafından yayınlanmıştır.

  Atatürk’ün manevi kızı, Türkiye’nin ilk kadın havacısı Sabiha Gökçen, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi`nde (GATA) 22 Mart 2001 Pazartesi günü saat 08.15’te kalp ve solunum durması sonucu hayatını kaybetmiştir.

  Aldığı Ödüller

  1.Türk Hava Kurumu’nun bir numaralı Murassa Madalyası (beratı ile)

  2.Yugoslav ordusunun en büyük nişanı olan Beyaz Kartal nişanı (Beş numaralı nişan beratı ile) ve Ordu Brövesi

  3.Romanya ordusu Havacılık Brövesi

  4.Trakya ve Ege Manevralarından dolayı verilen hatıra madalyalar

  5.Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkının 50. yılında TBMM’deki törende verilen Mesleklerinde Öncü Kadınlar Plaketi

  6.Selçuk Üniversitesi’nin fahri doktorluk payesi

  7.Türk Hava Kurumu tarafından 1989 tarihinde verilen Altın Madalya

  8.1981 yılında Uluslar Arası Havacılık Federasyonu’nun havacılığın tüm dallarında üstün basan gösteren havacılara verdiği Fai Altın Madalyası (Berlin’de verildi)

  9.Ayrıca ordu, çeşitli dernekler ve kuruluşların vermiş olduğu yirmisekiz adet plaket

  Sosyal Çalışmaları

  1.Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği Şeref Başkanlığı

  2.Yaşlıları Koruma Derneği Onur Üyeliği

  3.Kız İzciler Derneği Onur Başkanlığı

  4.Kemalist Atılım Derneği üyeliği

  5.Göz Bankası üyeliği

  6.Türk-Kore Kadınları Derneği üyeliği

  7.Türk-Japon Kadınları Derneği üyeliği

  8.Anıtkabir Derneği üyeliği

  9.Ninety-Nines, İnc Derneği Üyeliği

  (1925’li yıllarda (99) bayan pilot tarafından ABD’de kurulan bu dernek bugün uluslararası kimliğe sahiptir ve binlerce üyesi vardır.)

  10.Atatürkçü Düşünce Derneği Onur Üyeliği