Saç dökülmesinin nedenleri

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 7 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ

  Saç dökülmesinin başlıca nedenleri

  Kış aylarında, bazen yoğun, bazen hafif biçimde yaşadığımız deri değişimi, havaların ısınıp soğuması, ortam nemini azaltması, düzensiz beslenme ve rüzgar gibi etkenlerle saç dökülmesi kaçınılmaz bir sorun haline gelir. Mevsimsel geçişlerin insanlar üzerinde yaptığı etkilerin başında da saç dökülmesi geliyor.

  [​IMG]

  Anogen dökülme: Talyum gibi ağır metallerin, kanser tedavisinde kullanılan sitostatiklerin sebep olduğu dökülme tipi. Tedavi sonrası saçlar eski halini alıyor.

  Alopesi areata: Başta saçlı deri olmak üzere, vücudun herhangi bir yerindeki kıllarda aniden ortaya çıkan, keskin sınırlı alanlar halinde görülen ve kalıcı bir ize yol açmayan kıl dökülmesi. İlk atak en çok genç erişkin ve çocukluk dönemlerinde başlıyor. Alopesi areatanın sebeplerinin genetik, stres, otoimmün hastalıklar olduğu düşünülüyor. Tedavide topikal steroidler, intralezyonel steroidler ve mezoterapi fayda sağlıyor. Yaygın vakalarda, ağızdan verilen ilaçlarla tedaviye başlanması gerekiyor.

  Psödopelad
  : Geriye dönüşümsüz kıl kaybı ile karakterize saç dökülmesi. Tedavisi zor bir saç dökülme tipi olarak kabul ediliyor.

  Androgenetik alopesi (Erkek tipi saç dökülmesi)
  : Genetik geçişli, erkeklerde çok sık görülen ve saçlı derinin belirli bölgelerinde yoğunlaşan alopesi tipi. Daha nadir ve daha hafif olmak üzere kadınlarda da görülüyor. Kadınlarda mutlaka androjen hormonların fazla olup olmadığı araştırılmalı. Tedavide hormonal ilaçlar, topikal minoksidil ve mezoterapi ile plazma (PRP) kullanılıyor. Daha ileri vakalarda saç ekimi yapılıyor.

  Telogen dökülme denilen mevsimsel saç dökülmesi ortalama üç- dört ay sürer. Altı aydan uzun süren dökülmelere 'kronik telogen dökülme' deniyor.

  Telogen dökülmenin birçok nedeni bulunuyor.Bunlar:

  1. Hormonal sebepler: Guatr hastalıkları, gebelik sonrası ve menopoz dönemleri,
  2. Diyet: Demir, biotin, çinko, protein ve esansiyel yağ asiti eksikliği,
  3. İlaçlar: Bazı hipertansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, lityum gibi psikiyatrik ilaçlar,
  4. Fiziksel stres: Kansızlık, vitamin eksikliği, ameliyat, şiddetli hastalıklar, aşırı diyet,
  5. Psikolojik stres
  Hastalığın tedavisi için öncelikle saydığımız bu sebepler araştırılıyor ve bu nedenlere yönelik tedaviye başlanıyor. Hastanın saçlarına uygun şampuanların kullanımı da bu dönem için çok önemlidir.


  Saç dökülmesi tedavi edilebiliyor


  Günümüzde en önemli saç dökülme tedavilerinin başında, PRP tedavisi geliyor. Erken dönemde tedaviye başlanması, daha iyi sonuç alınmasını sağlıyor. Günümüzde en önemli saç dökülme tedavilerinin başında, PRP tedavisi geliyor. Bu uygulama, kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulması, ardından bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki "platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma"nın (PRP) aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alıyor. 2 hafta arayla 3–4 seans uygulanıyor ve olumlu sonuçlar alınıyor.

  Mezoterapi de saç dökülmesinde uygulanan bir başka tedavi yöntemi. Saçlı deri mezoterapisi; saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini artırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyotlarla saçlı deriye uygulanabiliyor.

  Özel vitamin, mineral ve protein karışımları, ihtiyaç duyulan saçlı deriye enjekte ediliyor, böylece uygulama yapılan alanda kan dolaşımı artıyor.
  Yaşadığınız saç dökülmesi mevsimsel ise bir süre sonra normale dönecektir.

  [​IMG]