Sadaka, Af Dileme ve Tevazu

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sadaka, bir mala noksanlık verme ve Allah Teala bir kulunun af dilemesinden dolayı onun izzetini, şerefini artırır. Hak Teala için tevazu gösteren bir müminin değerini Allah Teala yükseltir.

  Verilen sadakalar berekete vesile olduğu gibi birtakım fesat unsurlarını da yok eder. Halka karşı affedici olan kişi, kalplerin muhabbet ve teveccühünü kazanır, dünya ve ahirette izzet sahibi olur. Allah Teala'nın rızası için herkese karşı mütevazi olup kibir ve gururdan uzak bulunan bir müslüman yüksek bir değere sahip olur ve her iki cihanda da ilahi lutuflara kavuşup yüksek ahlaki değerlerle vasıflanmaya çalışmalıdır.

  Sadaka mutlaka verilmeli..

  Hayırlı ameller işlemek için mal mülk sahibi olmayı beklemeye gerek yok. Herkes her konuda hayır yapabilir. Bir tatlı söz söylemek, bir tebessümde bulunmak suretiyle de hayır yapılabilir. Hadisi şerifler başkalarına kötülükten vazgeçmeyi, hayır işlemeye niyet etmeyi bile sadaka olarak ifade ettiğine göre, bu durumda hiç kimse hayır yapmaktan aciz değildir.

  Müslüman olan bir kimse, en ağır koşullarda, her türlü imkansızlıklarda dahi mutlaka yapabileceği bir hayır bulabilir. Allah herkese salih ameller işlemeyi, hayırlıi şler yapmayı nasip etsin..