Saddam Hüseyin Kimdir Tarihi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Saddam Hüseyin Resimleri Hayatı

  Saddam Hüseyin Kimdir? Hakkında Bilgi

  28 Nisan 1937 doğumlu Saddam Hüseyin, Selahattin Eyaleti'nin Tikrit ilinde dünyaya geldi. Fakir bir ailenin çocuğu olan Saddam Hüseyin babasını hiç bir zaman göremedi. Hayatında önemli etkiler bırakan dayısı Khairallah Talfah tarafından büyütüldü. İlkokul eğitimini yine doğduğu şehirde tamamladı.

  [​IMG]

  Saddam Hüseyin 1956 yılında Arap Baas Sosyalist Partisi'ne (A.B.S.P) katıldı. Liseyi henüz bitirmediği için 1957'de oldukça prestijli olan Bağdat Askeri Akademisi'ne yaptığı başvuru geri çevrildi. Bunu, ordudaki arkadaşlarına karşı kendisini düşük düşürücü bir hareket olarak algıladı.

  [​IMG]

  Saddam Hüseyin Eğitimini sürdürdüğü 1958-1959 yılları arasında rejim karşıtı siyasi faaliyetlerinden dolayı 6 ay tutuklu bulundu. Eğitimini tamamlamadan önce, 1959 yılında Başbakan olan diktatör Abdülkerim Kasım'a yönelik başarısız suikast girişiminde yer aldı. Bu sırada Kasım'ın korumalarının açtığı ateş sonucu bacağından yaralandı. Suikast girişimi sırasında yaralananlar arasında Kasım da vardı.

  [​IMG]

  Saddam Hüseyin 25 Şubat 1960'da gıyaben idam cezasına çarptırıldı. Hakkındaki idam cezasının ardından önce Suriye'ye kaçtı. Daha sonra buradan 1962'de lise eğitimini tamamladığı Mısır'a geçti.

  Saddam Hüseyin 8 Şubat 1963'te Abdüsselam Arif komutasındaki ordunun gerçekleştirdiği darbe ile rejim yıkılınca Baas'ın iktidara gelmesiyle ülkesine geri döndü.

  [​IMG]

  Saddam,Mısır'da bulunduğu sırada başkent Kahire'de kısa süren bir hukuk eğitimi aldı.


  Saddam Hüseyin 18 Kasım 1963 tarihinde Baas Partisi içindeki bölünmeden sonra yetkileri kısıtlanan Abdüsselam Arif, ordunun desteği ile Baasçıları tasfiye edince, Baas'ın güvenlik organı olan "Jihaz Haneen"in organizasyonunun sorumluluğunu üstlendi. 1963 yılının sonunda Baas Partisi'nin lider kadrosuna seçildi.

  [​IMG]

  4 Eylül 1964 yılında Baas Partisi üyelerine karşı tutuklama eylemleri başlatıldı. Eski rejime karşı Baas'ın devrimci mücadelesinin liderliğinde yer almak suçundan Saddam Hüseyin 14 Ekim 1964'te bir kez daha tutuklandı. Tutuklu bulunduğu dönemde Hukuk eğitimine devam etti.


  Saddam HüseyinTutuklu olmasına rağmen 1965'te Baas Partisi'nin Pan-Arap Ulusal Liderliği üyeliğine seçildi. Eylül 1966'da Baas Partisi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine seçildi.


  Baas Partisi'nin liderlik mücadelesini aktif olarak sürdürmek üzere Saddam Hüseyin 1967 yılında hapishaneden kaçtı. Rejimin istihbarat servisi tarafından arandığı için bir kez daha eğitimine ara verdi. 17 Temmuz 1968 yılındaki darbe girişimine katıldı. Abdüsselam rejimin karargahı konumundaki Devlet Başkanlığı Sarayı'nı kuşatmak için bölgeye giden ilk tankın üzerine çıkarak parti üyelerinden oluşan grubun başında yer aldı. O gün gerçekleştirilen başarılı darbe hareketinin sonuca ulaşmasında rol oynadı.
  Baas Partisi, iktidarı ele geçirince Saddam'ın kuzeni General Hasan El-Bekr devlet başkanı oldu.
  [​IMG]

  30 Temmuz 1968 yılında da Saddam Hüseyin iki hafta önce gerçekleştirilen devrimde taktik sebeplerden dolayı Baas Partisi'nin yanında yer alan eski rejimin tüm isimlerinin yeni hükümetten tasfiyesi görevini kişisel olarak üstlendi. Bu dönemde Savunma Bakanı İbrahim Davud, Ürdün'e; Başbakan Abdülrezzak Nayif ise Fas'a sürgün edildi. Baas yanlısı olmayan birçok kişi çeşitli suçlardan işkence veya ölümle cezalandırıldı yahut sınır dışı edildi. Devrimin ardından eğitimini tamamlayan Saddam Hüseyin Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.


  30 Temmuz 1968'e kadar pratikte üstlendiği Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcılığı görevine resmi olarak 9 Kasım 1969'da atandı. Atamayı General Hasan El-Bekr gerçekleştirdi.

  Ekim 1969'da eski başbakan Abdülrahman el-Bezzaz Siyonist rejimini ajanı olmak suçundan hapse atılarak işkenceye maruz kaldı. Daha sonra 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Ekim 1971'de, Kürt lider Molla Mustafa Barzani'ye yönelik başarısız bir suikast girişimi gerçekleştirildi. Bu sırada hayatını kaybedenler oldu.
  [​IMG]

  Saddam Hüseyin 1 Temmuz 1972'de, ülke petrolleri üzerinde monopol oluşturan Batılı petrol şirketlerinin millileştirilmesi sürecine öncülük etti. Bu yıl içinde birçok muhalif Iraklı vatandaşlık hakları elinden alınarak İran'a sürgün edildi.

  1 Temmuz 1973 tarihinde Korgenerallik rütbesiyle onurlandırıldı.

  16 Temmuz 1979'da El-Bekr'in emekliye ayrılmasıyla 42 yaşında Irak Cumhuriyeti Devlet Başkanı oldu. Devrim Komuta Konseyi Başkanı olarak, Baas partisi içinde ve orduda üst rütbeli yüzlerce kişiyi Suriye destekli darbe girişimi şüphesiyle öldürttü. Bunların arasında Devrim Komuta Konseyi üyesi 5 kişi de bulunuyordu.
  [​IMG]
  1 Nisan 1980'de Şubat ayında başbakan yardımcısı Tarık Aziz'e düzenlenen suikasttan İran yanlısı el-Dava Partisi sorumlu tutuldu.
  4 Eylül 1980'de İran, Irak sınırını top ateşine tuttu. Irak bunu savaş sebebi olarak kabul etti.

  22 Eylül 1980'de İran'ın hava üslerine saldırması emrini verdi. Bir gün sonra İran Irak'ın askeri ve ekonomik hedeflerini vurdu.

  8 yıl süren savaş boyunca Batılı devletlerin yardımını aldı. 8 Ağustos 1988'de sona eren savaş boyunca liderliğini pekiştirdi. Bu savaşta 250 bini Iraklı en az 1 milyon kişi hayatını kaybetti. Bu arada 23 Şubat 1988'de Kürtlere yönelik Enfal operasyonunu başlattı. 180 bin Kürt bu operasyon sırasında hayatını kaybetti.

  Saddam Hüseyin Ağustos 1990'da komşu ülke Kuveyt'e saldırdı. Birinci Körfez Savaşı'nda ABD öncülüğündeki uluslararası güce karşı mücadele etti. Savaşı kaybetmesine rağmen iktidarını korudu.

  Saddam Hüseyin rejimi Mart 2002'de ABD ve İngiltere'nin başlattığı İkinci Körfez Savaşı'yla son buldu. 13 Aralık 2003 tarihinde ABD güçleri tarafından ele geçirilerek hakkındaki suçlamalardan dolayı yargılanmaya başlandı.


  Saddam Hüseyin, yargılama sonucu idama mahkum edildi ve 30 Aralık 2006'da asılarak idam edildi.

  Saddam Hüseyin'in Ailesi

  Saddam rejimi sırasında yönetimde aktif görevler üstlenen oğulları Uday ve Kusay, Amerikan askerlerinin 22 Temmuz 2003'te düzenlediği bir operasyonda Musul'da öldürüldü.

  Saddam Hüseyin'in kızları Ragad ve Rana insani sebeplerle sığınma izni veren Ürdün'e yerleşirken, diğer kızı Hale de annesi Sacide ile Irak dışına çıktı. Raghad ve Rana'nın eşleri, iki kardeş olan General Hüseyin Kamil ve Saddam Kamil 1995'te Ürdün'e iltica etmiş ve Saddam Hüseyin'i devirme planları yapmıştı. Irak'ın silahları konusunda Batı'ya bilgi vermekle suçlanan iki kardeş, 1996'da Irak'a döndüklerinde idam edilmişti.

  Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in kardeşi, eski Irak istihbarat teşkilatı şefi Barzan İbrahim ile eski Irak Devrim Mahkemesi başkanı Awad Hamid El Bender ise 15 Ocak 2007 tarihinde asılarak idam edildi.
  kaynaklar: habervitrini & cix1 com​


  Saddam Hüseyin Fotoğrafları
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: Saddam Hüseyin Kimdir Tarihi

  Saddam Hüseyin resmi Resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]