Sadece Allah'tan Korkmalıdır

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sadece Allah'tan Korkmalıdır

  ''Her kim Allah Teala'dan korkarsa, Allah Teala da onu her korktuğu şeyden korur.''

  Açıklama: Allah korkusu, imanın sağlam ve güzel olmasından kaynaklanır.Bir kimse Allah Teala'nın varlığını, büyüklüğünü, emir ve yasaklarına riayet etmenin gerekliliğini bilirse, gereği gibi amel etmeye çalışacak, bunlara ters düşen hareketlerden sakınacak, hiç kimseye kötülük yapmayı istemeyecektir. Bunun mükafatı olarak da korktuğundan emin, umduğuna nail olacaktır. Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle,
  ''Bilesiniz ki Allah'ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de'' (Yunus 10/62) buyrulmaktadır. Fakat Allah korkusundan mahrum, O'nun yüceliğini münkir olan bir şahıs ise dünyada fırsat buldukça her türlü fenalığı yapmaya kalkışır. böylece kendisini ebedi bir felakete maruz bırakır. İnsanların baş belası olur. Görüldüğü gibi, Allah korkusundan ve O'nun büyüklüğünü bilmekten mahrum olmanın helak edici sonuçları pek çoktur.

  Allah'a ve ahirete inanan insanlar, birtakım dini hükümleri sorumlu oldukları için fenalıklara cüret edemezler. Mesela başkalarının malına, canına, namusuna tecavüzde bulunamazlar. Halbuki Allah inancına sahip olmayanlar, sacede kendi nefislerinin hevasına tabi oldukları için herşeyi mubah görürler, insanların hukukuna, mukaddesatına tecavüz etmekten çekinmezler, kınanmaya layık arzularını yerine getirmek için her türlü alçaklığı yaparlar. Dinden ve ahlaktan mahrum oldukları için diğer insanları da bu nimetten mahrum bırakmaya çalışırlar. Ta ki insanlık aleminde bir hayvanlık devresi başlasın, ne aile bağı kalsın ne de mukaddesattan eser görülsün.

  Tarih gösteriyor ki, hangi millette böyle bozguncular türemiş ve meydan bulmuş ise o milletin ahlakı ve toplum yapısı bozulmuş, kuvvet ve gücü gitmiş, nihayet mahvolup gitmiştir. Nitekim vaktiyle İsrailoğulları'nda, İranlılarda, Yunanlılar'da, ve Romalılar'da bu bozgunculuk akımı ortaya çıkmıştı. Neticede bu milletler perişan bir şekilde yok olup gittiler. Allah inancından ve korkusundan mahrumiyet, insanlık için en büyük felaket, en muazzam musibettir. Bu çok zararlı akımın önü alınmadıkça insanlık için kurtuluş ümidi yoktur.

  İnsan, sağlam bir itikada ve güzel bir ahlaka sahip olmalı , Cenab-ı Hak'tan korkmalıdır ki dünyada da ahirette de korktuğundan emin, felah ve kurtuluşa nail olsun. Başka türlü kurtuluşa erişilemez.

  [​IMG]