Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri Nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

  Radyoloji Teknisyenliği: Hastaların hastalığının teşhis edilmesi için gereken röntgen filmlerini çeker, bunları hastalara ve doktorlarına iletir. Röntgen raporlarını ve analizlerini hazırlayarak bunları arşivlemekle görevlidir.
  Anestezi Teknisyenliği: Hastaları ameliyata hazırlayacak gerekli anestezinin uygulanması için hastayla birebir görüşür. Tetkikleri inceleyerek doğru anestezi yöntemini belirler.
  İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği: Acil durum ve kazalarda hastanın sağlık kuruluşuna hızlı bir şekilde ulaştırılmasını ve bu aşamada gerekli ilk yardımın yapılarak hastanın ivedilik ve güvenle hastanelere ulaştırılmasında görevli çalışanlardır.
  Diş Protez Teknisyenliği: Diş doktorunun direktiflerine göre hastanın diş dolgusunu hazırlayan, diş ölçüsünü alan, protezleri doktorun talimatlarına göre hazırlamakla görevli çalışanlardır.
  Çevre Sağlığı Teknisyeni: Özellikle yerleşim birimlerinde halk sağlığını tehdit eden materyalleri tespit eder. Bu amaçla gerekli önlemleri alır ve bu maddelerin ortadan kaldırılması için çalışır. Hava, su, gıda ve toplu yaşam alanlarının sağlık düzenlemelerini yaparlar.
  Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyenliği: Gelişen tıbbi imkanlara uygun olarak insanların daha rahat hareket edebilmeleri için gereken protezlerin üretilmesinde yardımcı olurlar. Doktorların isteklerine göre ve hastalara uygun olarak protez üretirler.
  Tıbbi Sekreterlik: Tıpla ilgili istatistikleri derleyen, bilgileri analiz ederek bunları rapor haline getiren memurlardır. Birimler arasında haberleşme ve işbölümünün sağlanmasında görev alırlar.