Sağlık sorunlarının giderilmesinde teknolojinin etkisi

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Misafir tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. teknolojinin Sağlık sorunlarının giderilmesindeki etkisi nedir performans ödeviM için gerekiyor bilgi alabilir miyim? Sağlık sorunlarına teknolojinin etkisi nasıldır?
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Aralık 2012
 2. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Cevap: Sağlık sorunlarının giderilmesinde teknolojinin etkisi

  Tıpın bütün alanlarında teknolojiden yararlanılır. İnsanların hastalıklarının teşhisi, tedavisi, ilaç üretimi teknoloji yardımıyla yapılır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.
   
 3. Cevap: Sağlık sorunlarının giderilmesinde teknolojinin etkisi

  performans ödevi yapıyorum fakat verdiğiniz bilgi çok kısa
   
 4. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: Sağlık sorunlarının giderilmesinde teknolojinin etkisi

  Teknolojiden hastalıklarda teşis ve tadevi olmak üzere birbirine bağlı iki ayrı alanda yararlanılmaktadır. Birinci kategoride hastalığın tesbiti için, röntgen, ultrason ve tomografi gibi teknolojik imkanlar ile organ, kemik, kas ve liflerin yapıları incelenebilmektedir. Ayrı labaratuvar ortamında vücuttan alınan katı ve sıvı her türlü örneğin detaylı hücre yapısı incelenebilmektedir. Bunların en önemlisi insan DNA'sının yapısal olarak incelenmesini gösterebiliriz.

  Bu teknolojik imkanlar ile elde edilen sonuçtan yola çıkarak tedavi süreci başlamaktadır. Bu gün bir çok ameliyat kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Mikro kameralar sayesinde hastalıklı bölgeye ulaşılıp gerekli tedaviler küçük deliklerden faydalanılarak açık ameliyat yapılmadan tedavi uygulanabilmektedir. Ayrıca ses dalgaları, lazer ışınları ve balon yöntemi ile böbrek, pankreas, safra kesesi ve kalp damar tıknaklıkları ve kanal tedavleri mümkün hale gelmiştir. Ayrıca ameliyat hane ve yoğun bakım üniteleri kompleks programlar ile çalışan bir nevi robotlar sayesinde hastanın yaşamsan aktiviteleri dengede tutulabiliyor ve takip edilebiliyor. Teknolojinin sunmuş olduğu imkanlar sayesinde kimyasal bileşenler daha kolay test edilerek etkili ve lokal ilaçlar üretilebiliyor.