Sağlıklı Kalmanın Bireysel ve Toplumsal Yükümlülüğü

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sağlıklı olmak, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olur. Sağlıklı insan, bedenen ve ruhen tam olarak iyidir. Böylelikle daha sağlam, daha verimli ve daha üretkendir. Toplumun sağlıklı insanlardan oluşması, onlara daha iyi bir gelecek hazırlar. Toplumların en büyük gücü, nitelikli insan gücüdür. Ntelikli insan sağlıklıdır. Çalışkan, dayanma gücü ve beden yetenekleri yüksek kişidir. ''Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.'' sözü çok doğrudur.

  Bu nedenler sağlıklı kalmaya özen göstermeliyiz. Bu, hem kendimiz hem de toplumumuz için bir yükümlülüktür. Sağlıklı toplum, sağlıklı bireylerden oluşur.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/saglikli-kalmanin-yukumlulugu-97791.jpg]saglikli-kalmanin-yukumlulugu-97791[/IMGALT]

  Son 10 yılda Türkiye'deki sağlık sorunlarının tümü bütün yönleri ile dile getirilmiştir. Ülkemizde sağlık sektöründe neredeyse, üzerinde düşünülmemiş hiçbir konu ve alan bulunmamaktadır. Fakat gerçekleştirilen faaliyetler çoğunlukla eksik kalmaktadır. Bunun asıl sebebi ise, merkezi yönetimin sahi olduğu yetkiyi elinden bırakmak istememesi olarak değerlendirilir..Dünyada başarıya ulaşma ve sürdürebilme amacı ile yaygınlaşan “yerindelik” ve “katılımcılık” ilkeleri göz önüne alınmamaktadır. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin yerinde, katılımcı ve sürdürülebilirlik ilkelerine dayanan bir yaklaşımla planlaması ve koordinasyon hizmetlerinin ortaya konması gerekir.
  Bu çalışmaları Sağlık Bakanlığı bir Araştırma Planlama ve Koordinasyon mantığı çerçevesinde yapmalıdır. Sağlık Bakanlığı uygulayıcı olmaktan ziyade araştırmacı, planlayıcı, koordine edici ve denetleyici olmalıdır.