Sahte siteler verilerinizi çalmasın

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sahte internet Siteleri Verilerinizi Çalmasın
  [​IMG]

  Trend Micro, kullanıcılara sahte web sitelerine karşı korunmanın yolunu anlattı. Dünya çapında bilinen bir çok markanın sahte site üreten saldırganlar sistemlere sızarak veri çalmayı hedefliyor.
  Bu markalar arasında Türkiye’de de faaliyet gösteren Citibank, Mastercard, Remax, Paypal ve Visa da bulunuyor. Ayrıca ülkemizde çok sık kullandığımız e-posta sitelerinin de sahteleri yapılıyor. Gmail, Yahoo ve Hotmail'in de sahtesini oluşturan saldırganlar, en çok da kadın kullanıcıların sık ziyaret ettiği e-ticaret siteleri saldırılarına malzeme ediyor. eBay ve Amazon siteleri gibi..
  Japonya merkezli güvenlik şirketi Trend Micro, kullanıcıları,Trend Micro Mobile Security Personal Edition ile Android işletim sistemi bulunan cihazlar, Trend Micro Smart Surfing ile iOS cihazlar koruma altına alıyor.
  Artık mobil cihazlar üzerinden de sahte ödeme adresleri yaratıyor. Mobil cihazlarda internet sitelerini gezen kullanıcılar genelikle bu sitelerin adreslerini tam görmedikleri için sahte adreslerden korunamıyor. Bu sebeple güvenlik yazılımlarına mobil cihazlarda daha da fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

  Sosyal medyada kişisel verilere daha kolay ulaşan saldırganlar özellikle kişiselleştirilmiş e-postalarla kullanıcıları sahte internet sitesine yönlendirmeye çalışıyor. Bu sahte sitelerden kaçınmak için yapılması gerekenler şöyle:

  - İlk olarak Sık kullandığınız siteleri Bookmarks (yer imleri) arasına ekleyin. Çünkü arama motorlarındaki sonuçlar sahte sitelere yönlenmenize neden olabilir.

  - e-posta ile gelen şüpheli maillere kanmayın. İstenmeyen e-postaların bir çoğunda indirimler ve özel teklifler bulunur. Bu e-postalar kullanıcıları sahte sitelere yönlendirir veya içinde bulunan zararlı yazılımı sisteme sokmaya çalışır.

  - İnanılmaz reklamlara kanmayın. İstenmeyen mesajlar veya çevrim içi reklamlar kullanıcıların aklını çelmek için abartılı teklifler sunabilir. Mesela ''Bedava iPad kazanmak için tıklayın'' gibi inanılmaz tekliflere itibar etmeyin.

  - Ödeme sitelerinin adreslerini birkaç kez gözden geçirin. Kullanıcıların doğrudan parasını almak isteyen saldırganlar, özellikle ödeme sistemlerinin sahte internet sitelerini oluşturarak kredi kartı bilgilerini çalmayı amaçlar.

  - Güncel bir güvenlik yazılımı kullanın. Sahte e-ticaret sitelerini engelleyen bir güvenlik yazılımı ile veri hırsızlığından korunun.