Sahurda Ezan Okunurken Su İçilirmi

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek

  Ramazan ayının gelmesi ile beraber akılları kurcalayan sorulardan biri de Sahurda Ezan Okunurken Su İçilirmi?

  Ramazanda Sahurda ezan okunurken su içen birinin orucu ne ölçüde etkilenir? Bilerek veya bilmeyerek ezan boyunca su içmeye devam eden bir kişinin orucu tehlikeye girer. Yani bu kişi oruca niyetlenmemiş gibi olmaktadır. Yani kalbi niyetlense bile, fiiliyatı ile orucunu açmış olur. Yani yemeye veya içmeye devam etmekle niyetinin gerçekleşmesini engellemiş olur.
  Günümüzde ibadet vakitlerinin giriş ve çıkışını kusursuz ve şüpheye yer bırakmayacak derecede bildirecek imkânlar vardır Evlerimizdeki takvimlerimiz, Ramazan için hazırlanan imsakiyelerimiz, saatlerimiz bize vakitlerin giriş ve çıkışı konusunda doğru haber veriyorlar İmsak için itibar edeceğimiz araç gereçler bunlardır

  Ezan ise namaza bağlı olarak okunan bir tevhid ilânıdır İmsak vaktinin girişinden çok, namaz vaktinin girdiğini ve namazın kılınacağını bildirir Müezzin ezanı sabah namazı vakti girdiği zaman okur Daha önce okumaz Bu ezan, az sonra, cemaat toplanınca sabah namazının kılınacağını ilân eder Sahur vakti ise yatsı namazının sınırları içinde kalmaktadır Sabah namazının vakti girdiğinde yatsı namazının vakti çıkmış olduğu gibi, sahur vakti de bitmiş olmaktadır Dolayısıyla sabah namazının vakti girdiğinde eğer yatsı namazı kılınmamışsa artık kazası kılınacaktır; eğer oruç için sahur yapılmamışsa, artık yapılmayacaktır.
  Çünkü sabah namazının vaktinin girmesiyle birlikte oruç da başlamış bulunmaktadır.