Sahurda Ne Zamana Kadar Yiyebiliriz

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sahurda en fazla Ne Zamana Kadar Yiyebiliriz

  Ramazanda Orucun vaktide sabah namazının vakti de imsakla başlamaktadır. Bu açıdan ele alırsak ezan ister geç okunsun ister erken okunsun bu durum asla değişmez.

  İmsak ne demek:İmsak kelime anlamı, tutmaktır. Yani, Yemek yemenin yasaklandığı, orucun başlama zamanına imsak vakti denilmektedir.Sabahleyin şafak sökmeden önceki vakit olan imsak vakti, aynı zamanda da sabah namazının başlangıcıdır. İmsak vaktinin başlamasında itibaren orucu bozacak davranışlardan sakınmak gerekir. Orucun vakti akşam gün batıncaya kadar devam eder.

  Hanefi mezhebinde sabah namazını biraz geç kılmak faziletlidir. Bu nedenle ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ama Ramazan ayında imsağın girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır.

  Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi halde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.

  İmsak vakti girdiği halde ezan okunurken yiyip içebilirim zannıyla ezan okunurken yiyip içen bir gün kaza orucu tutmalıdır.