Sahurda Oruca Nasıl Niyet Edilir

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Sahurda Oruca Niyet Nasıl Edilir  Sahurda Oruca Nasıl Niyet Edilmelidir? Orucun sahih olması için niyet etmek şart. Çünkü Niyetsiz oruç makbul değil.Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyetlenebilir. Şöyle ki:

  Normalde oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ama sahurda uyanamayıp da yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan birisi, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin tan yeri ağarmadan önce» yapılması gerekir. Keffaret oruçları da böyledir. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmez.

  Niyet esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalp ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile: "Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna" diye söylemelidir.

  Kaynak: Diyanet