Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Ramazanda Sahurda Tok Tutan Yiyecekler nelerdir?

  Mübarek Ramazanın sahur heyecanı bir başkadır. Oruç tuttuğumuz Gün içerisinde de bazen acıkır, bazen de çok daha tok hissederiz. İşte sahur için sağlık uzmanlarının beslenme önerileri:

  Peynir, süt, ekmek, zeytin, yoğurt, ceviz içi, çorba veya komposto gibi yiyecekler tercih edilebilecek besinler arasında. Ayrıca çorba, ayran, süt veya komposto gibi sıvı içeriği yüksek besinler, tok kalmayı sağlayıp sıvı gereksinmesini karşılıyor.

  Pide, lezzetli olmakla birlikte iştah açıcıdır: Ramazan pidesi beyaz undan yapıldığı için kalorisinin diğer ekmeklere göre daha fazla. Diyetisyenler Pidenin yedikçe iştahı artırdığını, hızlı depolanıp kişide yağlanmaya sebep olduğunu söylüyor.

  Pide, tıpkı pilav gibi iştah açıcıdır. Çabuk acıktırması, tok tutmamasından dolayı şeker hastaları için uzak durulması gereken bir besindir.” diyor. Meyve ve kuruyemiş tokluk hissi sağlar: Sahurda sağlıklı ve kaliteli beslenmenin en doğru yolu kahvaltı yapmaktan geçiyor.

  Süt, yumurta, peynir, tam buğday ekmeği, ceviz içi ve tatlı olarak meyve ya da tahin pekmez yenilebilir.Sıvı alımını asla ihmal etmeyin: Uzmanlar, kadınların günlük ortalama sıvı ihtiyaçlarının 2,7 litre, erkeklerin ise 3,7 litre olduğu bilgisini veriyor.

  Bunun 12-14 bardağının su, geri kalan kısmının ise soda, ayran, çorba, komposto gibi sıvı gıda ve içecekler ile sebze meyveden karşılanması gerekiyor.Susuz kalan vücudun yorgunluk, kas krampları, deride kuruma, sindirim sisteminde zorluk, sersemlik ve sıcaklık hissine sebep olduğunu belirten uzmanlar, hem sahura kalkılınca hem de iftardan sonra yatana kadar sıvı tüketimini ihmal etmemek gerektiğini ifade ediyor.