Sakarya Tatilcilerin en gözde mekanı

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Tatilcilerin en gözde mekanları arasında bulunan Sakarya doğal güzellikleri ve tarihi mekanları ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

  Türkiye'nin gözdesi Sakarya İstanbul'a kolay ulaşım sağlayan önemli karayollarının güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Şehrin önemli turistik değerlerinden olan ve ülkemizin ikinci Büyük su basar ormanı Acarlar Longozu, nilüfer çiçekleri, dişbudak ağaçları ve yaban hayatı ile eşsiz güzellikler sergiliyor. Sakarya, tarihi mekanları ile de tatilcilerin sn çok tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.
  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile birinci derecede doğal sit alanı ilan edilen Acarlar longozu il merkezine 60 kilometre mesafede bulunmaktadır. Karasu ilçe merkezinin de 6 kilometre uzağında yer alıyor. Denizden 2 kilometre içeride 7,5 kilometrelik alanı kapsayan londoz doğu-batı yönünde yer almaktadır. Dişbudak, kızılağaç ve söğüt ağaçları ile kaplı olan longoz 235 farklı kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Yazın, kızılkanat ve sazan gibi balık türlerini içerisinde barındıran longoz; gelincik, sincap, tavşan, doğan, yaban domuzu, sülün ve tilkilerle yaban hayatı açısından önemli bir merkez konumunda bulunuyor. İki binden fazla bitki çeşidinin yeşerdiği longoz, Haziran ayında çiçek açan nilüferleri, su menekşeleri ve su laleleri ile yaz aylarında fotoğraf meraklılarının en fazl tercih ettiği mekanlar arasındadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014