Saltanatın Kaldırılması Hakkında Kısa ve Öz Bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Saltanatın Kaldırılması Hakkında Kısaca Bilgi

  Padişahlığın Kaldırılması vya da Saltanatın Kaldırılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1 Kasım 1922 tarihinde onayladığı “Osmanlı İmparatorluğunun münkariz olduğuna dair” 308 numaralı kararname ile uygulanmıştır.

  Kararnamenin ilan edilmesinin ardından vezir-i azam Tevfik Paşa’nın yöneticiliğinde 4 Kasım tarihinde son kez toplantı yapan Osmanlı hükümeti istifa ederek bunu padişaha iletmiştir. 5 Kasım tarihinde Ankara hükümetinin İstanbul’daki delegesi Refet Paşa (Bele) bütün bakanlığa bağlı müsteşarları Divanyolu’ndaki Şark Mahfili’e çağırarak bütün etkinliklerine son vermelerini talep etmiştir. 7 Kasım tarihinde Babıali’deki başbakanlık dairesi resmi olarak boşalttırılmış ve Osmanlı Devleti’nin resmi gazetesi Takvim-i Vekayi’nin yayınlaması iptal edilmiştir.

  Halen “halife” makamını sürdüren VI. Mehmet Vahdettin 10 Kasım tarihinde son Cuma namazında bulunmuş, fakat hayatına ve hürlüğüne yönelik tehditlerden yorulup bunu bahane ederek 17 Kasım gününün sabahında Boğaziçi’nde demir atmış halde bekleyen İngiliz zırhlısı Malaya’ya sığınmıştır. Bunun ardından 19 Kasım tarihinde TBMM, veliaht Abdülmecit Efendi’yi halife olarak duyurmuştur. 3 Mart 1924 tarihinde yürürlüğe giren bir yasa sonucu halifelik de tamamen kaldırılmış ve bütün Osmanlı hanedanındaki insanlar ülke dışına kaçmışlardır.