Samanyolu Nedir Kısaca Bilgi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Deniz tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Katılım:
  12 Aralık 2014
  Mesajlar:
  194
  Samanyolu Nedir

  Havanın açık olduğu gecelerde gökyüzünde boydan boya görülen uzun yıldız kümesidir. Gökyolu, Hacılaryolu, Galaksi, Samanyolu milyonlarca yıldızın meydana getirdiği bir yıldızlar topluluğudur. Samanyolu boylamı ve Samanyolu enleminden oluşan bir koordinat sistemi hazırlanmıştır. 0°’den 360°’ye kadar değişen Samanyolu boylamları, Samanyolu ekvatoruyla gökküre ekvatorunun kesiştikleri noktadan başlar. Bu kesişme noktası gökküre üzerinde Kartal takımyıldızı bölgesi içine düşmektedir. Samanyolu enlemleriyse, Samanyolu ekvatorundan itibaren kuzey yarıküre için 0°’den 90°’ye, güney yarıküre içinde 0°’den 90°’ye kadar değişirler. Samanyolunun kuzey kutbu “Coma Berenice” takımyıldızı bölgesi içine düşmektedir. Samanyolu, ekvatora oranla 62° eğiktir.
  Samanyolunda yıldızlardan başka nebülözler ve yıldızlar arası maddeden oluşan çok seyrelmiş bulutlar da vardır. Teleskopik araştırmalar, Samanyolu’ndaki yıldızların sayısının yıldızların zahiri parlaklıklarda ters orantılı olarak arttığını ortaya koymuştur.
  Samanyolunda bütün yıldızların sayısının 100 milyar olduğu hesaplanmıştır.
  Güneş, Samanyolu’nun “Orion kolu” denilen kolunun iç kenarında bulunur. Persea kolu denilen ikinci bir kolun varlığı da radyoastronomi aracılığıyla ortaya konmuştur. Bu kol, Samanyolu’nun dışına doğru, yaklaşık olarak 8.000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Her iki kolun da içbükey tarafları, Samanyolu’nun rotasyon yönüne doğru dönüktür, uçları ise Samanyolu düzleminin dışına doğru çıkıktır. Samanyolu’nun toplam çapı 80.000100.000 ışık yılı kadardır, merkezi Güneş’e göre 30.000 ışık yılı uzakta, Sagittarius doğrultusunda bulunur. Güneş’in yakınında Samanyolu’nun kalınlığı 1.0002.000 ışık yılı arası olup, bu kalınlık merkezde 3.000-4.000 ışık yılını bulur. Samanyolu’nun kenarına doğru yıldızlar seyrekleşir ya da ikinci yıldız kümeleri teşkil ederler. Güneş, Samanyolu düzleminin üst tarafında yani Kuzey Kutbu tarafında olup, Coma Berenice takım yıldızlarına yaklaşık olarak 50 ışık yılı uzaklıktadır.
  Helezon biçiminde olduğunu söylediğimiz samanyolunun birkaç önemli kofu vardır. Bunların başlıcaları Perseus, Orion, Asittarius kollarıdır. Samanyolu’nda sayısız yıldızlar ve birçok nebulalar vardır.