Şamil Basayev ne zaman öldü

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Şamil Basayev kimdir ne zaman öldü

  Çeçen gerilla lideri Şamil Salmanoviç Basayev kod adı Emir Abdullah Şamil Ebu-İdris 10 Temmuz 2006 yılında öldürüldü.Şamil Basayev 1965 yılında Çeçenistan'ın Vedeno bölgesinin Vedeno köyünde doğdu. 1987 yılında Moskova'da mühendislik eğitimine başladı fakat yarım bıraktı.
  Şamil Basayev 1989 - 1991 yılları arasında İstanbul'da eğitim gördü.1991 Ağustosu'nda Moskova'daki hükûmet darbesi sırasında Boris Yeltsin taraftarları arasında yer aldı. Adını ilk defa Çeçenistan'da yaşananları dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırarak Ankara'ya indirdiğinde duyurdu.
  Basayev'in, Çeçen Bağımsızlık hareketinin radikal kanadını temsil ettiği düşünülür.

  [​IMG]

  Rusya güvenlik güçlerine karşı düzenlediği sayısız gerilla saldırısının yanısıra, sivillere yönelik girişilen bazı eylemlerden de sorumlu tutulur. Beslan rehine krizi ve Nord-Ost Rehine Krizi, bu tür olaylarının en bilinenlerindendir. ABC News, Basayev'i "Dünyanın en çok aranan şahıslarından biri" olarak açıklamıştır.Eylül 2004'te Basayev, çoğu çocuk olan 350'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlercesinin yaralandığı Beslan katliamının sorumluluğunu üstlenmiştir

  1999'da Rusya'nın Çeçenistan'ı yeniden işgali üzerine Çeçenistan'a dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini sürdürmeye başladı. İkinci savaş sırasında da başkent Grozni'yi savunan Basayev, kentten çekilirken yaralanmış, bir bacağının bir kısmı kopmuştu. Basayev, Devlet Başkanı Dokka Umarov'un emrinde Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdürmekte iken 10 Temmuz 2006 tarihinde, İnguşetya’nın Ekazevo köyünde, bulunduğu askeri konvoyda bulunan bombanın kendiliğinden infilak etmesi sonucu hayatını kaybetti.

  Kaynak :vikipedi​