Sanat dallarıyla edebiyatın ilişkisi nedir

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 20 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Sanat dallarıyla edebiyatın ilişkisi

  Edebiyat güzel sanatlar içinde en soyut olan güzel sanat dalıdır. Çünkü malzemesi dildir. Malzemesinin “dil” olması onu herkes için olmanın yanı sıra hudutları en dar ve milli olan tek sanat dalı haline de getirir. Taşınması, eserini seyirci ile doğrudan karşı karşıya getirmesi, nesilden nesile aktarılması, orijinalinin korunması bakımlarından da en avantajlı sanat dalıdır. Edebiyat kişinin ruhundaki iyi ve güzeli uyandırarak kişiyi iyi ve güzele teşvik eder. Sanat eseri öncelikle “güzellik” amacı güder.

  Duyguları, düşünceleri, olayları söz veya yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatma sanatına edebiyat denir.

  Edebiyat; duygu, düşünce, sevinç, umut, üzüntü, tasa, kaygı gibi bireysel duyguları ve toplumsal hayattaki olayları yansıtan bir sanat dalıdır.

  Edebiyat ve sanat birbirlerine yakınlardır. İkisini aynı noktada buluşturan kesişmeler olur. Edebiyatın en çok benzetildiği sanat alanı müzik olduğu söylenebilir. İkisi de sözlü olduğundan dolayı işitsel sanat dalına taşınır. Müzisyenler notaları yazarlar ve sözleri ise edebiyatın gerçekliği olan sözcüklerden alırlar. Sözler anlatımın en güzel dili olup edebiyattan gelir. Benzerliği olarak günümüzde müzik türlerinden daha çok rap müzik buna benzerlik gösterir. Kelimelerin kafiyeli olarak hızlı şekilde söyleyerek ortaya çıkmasını sağlar. Tiyatro, opera ve sinema gibi sanat alanları da edebiyattan yararlanır. Karma sanatlar denildiği gibi edebiyattan faydalanarak müziğe ölçüleri verir. Tiyatro oyunlarında metinler ve film senaryosunda etkili şekilde gösterir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ekim 2015