sanat ve edebiyatın insan hayatındaki yeri nedir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Ceren tarafından 24 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  sanat ve edebiyatın insan hayatındaki yeri nedir

  İnsanın kendisini, çevresini, doğayı ve dünyayı tanıması, daha sağlıklı bir biçimde değerlendirmesi ve duyarlık kazanması için sanat ve edebiyatın büyük önemi vardır.Edebiyat malzemesi dil olan güzel sanat etkinliğidir.İnsan edebiyatla hayatı güzelleştirir ve zenginleştirir.Estetik incelik sanat ve edebiyatla kazanılır.Hayata edebiyatla bakmak hayata bir çift göz yerine birçok çift gözle bakabilmeyi sağlar...

  Edebiyat, geçmişten günümüze kadar var olan ve kendini sürekli yenileyen bir akım olmuştur. Edebiyat ilk insanlardan günümüze kadar tüm insanlar için bir anlatım tarzı haline gelmiştir. İnsanlar, edebiyatın farklı türleri sayesinde duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade edebilmekte ve karşısındaki kişiye düşüncelerini rahatlıkla aktarabilmektedir.
  Edebiyatın hayatımızdaki yeri ve önemi konusunda bir çok şey söylenebilir ancak edebiyatın hayatımızdaki en önemli özelliği ise duygu ve düşüncelerimizi rahatlıkla karşımızdaki insana aktarmamızı sağlamasıdır.
  Eski insanlardan günümüze kadar yaşayan tüm insanlar edebiyata hayatlarında bir şekilde yer vermişlerdir. Bazı insanlar şarkı söyler, bazıları şiir yazar, bazıları hikaye yazar kimileri ise edebiyatın farklı alanlarıyla ilgilenerek duygu ve düşüncelerini aktarmaya çalışırlar.
  Edebiyat tarih boyunca da farklı isimler almıştır ve insanlar edebiyat alanlarına farklı isimler takmışlardır yani bu da edebiyatın çok eski zaman dilimlerinden bu yana insanların hayatında yer aldığının bir kanıtıdır diyebiliriz.
  Günümüzde ise edebiyat konuları hala tartışılmaktadır özellikle felsefe akımının estetik alanı edebiyat fazlasıyla inceler ve üzerinde düşünceler yürütülmektedir. Tüm bunlar edebiyatın aslında tüm insanlık için fazlasıyla önem arz ettiğini ve insanların edebiyata kayıtsız kalmadığını gösteriyor.
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014