Şarbon nasıl bulaşır? Kısaca Açıklama

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Chanyeol tarafından 16 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Şarbon nasıl bulaşır?

  1. Derideki Kesik ya da Sıyrık Yoluyla
  Hastalıklı hayvanların postunda ya da derisinde bulunan sporlar insanlara bulaştığında genellikle deri enfeksiyonuna neden olur. Hastalığın kuluçka dönemi olan 3 – 6 gün sonra deride döküntü başlar. Önce böcekısırığına benzer bir kızarıklık olur. Bu kızarıklık, genellikle 1 – 3 santimetre çapında, ortası siyah bir yaraya dönüşür. Antibiyotikle kolayca tedavi edilir.
  2. Solunum Yoluyla
  Sporların insanlarca solunması, normalde ender olarak gerçekleşir. Hastalığın ilk belirtileri, soğuk algınlığına benzer; ateş, baş ve kas ağrıları. Kısa sürede solunum güçlüğü ortaya çıkar, bunu şok ve ölüm izler. Antibiyotik tedavisi, ancak belirtiler ortaya çıkmadan önce başlarsa etkili olur.
  3. Bağırsaklarda
  Hastalıklı bir hayvanın etinin yenmesiyle geçer, bağırsaklarda iltihaplanmaya yol açar. Bulantı, iştah kaybı, ateş, karın ağrısı, kan kusma ve ishal gibi belirtileri vardır. Antibiyotikle tedavi edilir.
  Şarbon nerelerde görülür?
  Bir hayvan hastalığı olan şarbon, dünyanın her yerinde görülür. Ancak veterinerlik hizmetlerinin yeterli olmadığıyerlerde çok daha sık rastlanır.