Saygılı Ebeveyn Davranışları

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Çocuğa saygı davranışını öğreten ebeveyn ya iyi bir liderdir veya cesaretlendiricidir. Her iki tutumu sergileyen ebeveynin ortak yaklaşımı ise çocuğuyla saygılı bir iletişim dili tutturmuş olmasıdır. Çocuğa saygılı olan ebeveyn onda hoşlanmadığı bir davranışı anlamaya çalışır.
  Kırıcı ve baskıcı olmayan bir üslupla konuşur. Saygının temelinde sevgi ve anlamaya çalışmak yer alır. Lider ebeveyn çocuğa kural koyarken alternatifler sunar ve çocuğun seçimlerinden kaynaklanan sonuçlara katlanma sorumluluğunu almasını sağlar. Harçlığını daha haftanın ilk günlerinde harcarsa diğer günlerde parasızlığa katlanması gerektiğini öğretir. Birden çok seçenek sunarak çocuğun tercih yapmasına imkan tanır. Yüksek sesle müzik dinleyen çocuğun odasına gelerek onu ikaz eden anne, “Müziğin sesini kıs” demez. “Ya kulaklık tak ya sesini kıs ya da kapat, sen bilirsin” der.
  Cesaretlendirici ebeveynler çocuklarına inanır. Temel karakteristik özelliğini kabullenirler. Değiştirmeye çalışmaz, yanlış olan davranışlarını düzeltmesinde rehberlik eder. Kendine güveni yüksek ve kendini cesaretlendirebilen ebeveynler, çocuklarına karşı motive edici davranır. Çocuğun kabiliyetlerini görüp güçlendirmeye çalışır. Başarısızlığında aşağılamaz. Pozitiftir. Olayların güzel yanlarını görmeye çalışır. Tüm bu anne baba rollerinde kişilik özellikleri belirleyici olmasına rağmen ebeveynler eğer isterlerse kendilerini eleştirebilir ve eksiklerini görebilir. Çocuğu etkileme takıntısından vazgeçmeleri, otoriteyi baskıya dönüştürmemeleri, tartışmaktan ve eleştiriden kaçmamaları, yeterlidir.
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...