Seferi namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Mira tarafından 3 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Seferi namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir kısaca

  Seferi olan bir kimse, dört rekatlı farz namazlarını kısaltarak ikişer rekat olarak kılar, buna kasr-ı salât denir. Akşam namazının farzı yine üç rekat, sabah namazının farzı da yine iki rekat olarak kılınmalıdır.Kişinin Seferi iken dört rekatlı namazları iki rekat kılması vaciptir. Bu, bir ruhsat değil, azimettir.1 Bu sebeple, seferi hükmünde bir kimse ne kadar rahat ve ne kadar geniş vakte sahip olursa olsun, dört rekâtlı namazları iki rekât kılacaktır.

  Seferilikte sünnet namazların kısaltılması diye bir husus yoktur. Dört rekâtlı farzların iki rekât olarak kılınması mesafeye yani seferi olmaya bağlı iken, sünnetlerin kılınması veya terk edilmesi yolculuğun durumuna, vakte ve fırsata bağlıdır.Seferi bir kimse, eğer güvenli ve meşakkatsiz bir yolculukta olup vakti de müsaitse, farzlardan önce ve sonra kılınan revatip sünnetler ile işrak, evvabin gibi nafile namazları kılar. Bu şekilde bir fırsat ve vakte sahip değilse, farzları iki kılıp sünnetleri terk eder.

  Elbette sabah namazının sünnetinin ayrı bir önemi olduğu için, seferi bir kimse her halükarda sabah namazının sünnetini kılmaya gayret etmelidir.

  Seferilikte namazın özel bir niyeti yoktur. Kişi mukimken namaza nasıl niyet ediyorsa, seferilikte de aynı şekilde niyet etmesi gerekmektedir. Çünkü kişinin yolculuk başında seferiliğe niyet etmesi, namazını kısaltarak kılmasına yeterlidir.

  seferi namazi-.jpeg