Selülit nedir ve nasıl tedavi edilir

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Bahar tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Selülit nedir nasıl tedavi edilir

  Selülit, hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir genel dengesizliğin sonucudur ki, bunun sonuçlarından biri de suyun local olarak konnektif dokuda (cildin metabolizma alışverişlerinin yapıldığı canlı tabakası) toplanmasıdır. Bu su tutma olayı üst derinin hemen altında bulunan konnektif doku iplikçiklerinin yavaş yavaş balıkçı ağı gibi yuvarlak birikintiler meydana getirmesi ve aynı zamanda bu ilmekler arasında sayısız yağ birikintilerini tutması ile oluşur. Fonksionel olmayan bu birikintiler çoğu kez ıstırap veren hareketsiz madde durumundadırlar.
  SELÜLİT’İN OLUŞUM MEKANİZMASI:
  Kadında hormonal dengesizlik; Ostrojen grubu folikulin hormonu artması sonucu meydana gelir. Ergenlik, hamilelik, premenapoz. Konnektif dokuda su tutulması; Temel maddede yoğunluğun artması ve dokuda suyun toplanması. Konnektif dokuda toplardamarsal ve lenfatik staz; Temel maddenin yoğunluğunun artması damarlar üzerinde basınç meydana getirir. Kan rahat alamaz, damardaki kan akışında duraklama olur. Buna “staz” denir. Konnektif dokuda ödem; Kılcal damarlardan dışarı sızan transoda sıvının doku arasında birikmesi ve ödemin olması. Konnektif dokuda fibraz değişiklikle; Dokudaki fiziksel ve kimyasal değişiklikler sonucu file oluşur. Yağ hücrelerini bir kansol içine alarak hapseder. Hiç bir şekilde enerji olarak tüketilmeyen rejimlere isyankar fonksiyonel olmayan yağ topluluklarını, yani SELÜLİT’İ oluşturur.

  Selülit oluşumunda etkili faktörler :
  1) Tıbbi düzensizlikler: (kabızlık, sindirim, jinekolojik, dolaşım faktörleri)
  2) Anatomik düzensizlikler: düz tabanlarda bilek bacaklarda oluşur. (adele ve kemik yapısı ile ilgili faktörler)
  3) Kalıtımsal düzensizlikler: (kalıtsal ve ırkla ilgili faktörler - Akdeniz, ortadoğu ülkekeri)
  TİPLERİ
  Joaaa pantalonu tipinde selülit
  KLİNİK BELİRTİLERİ:
  Fazla şekerleme tüketimi Kan tahlili normal Hafif kabızlık Çocuksuz genç kadınlarda görülür.Uzun adet kanamaları Dolaşım bozuklukları.
  TEDAVİ:
  Mezoterapi, Ozon terapi, Diyet tedavi ve Yardımcı tedavi
  TİPİ:
  Hafif troid azlığına Bağlı selülit
  KLİNİK BELİRTİLERİ:
  Hastanın iştahı yoktur. Önemli dolaşım bozuklukları Çok ağrılı selülit Kabızlık ve Düşük tansiyon
  TEDAVİ
  10-15 seanslık mezoterapi tedavisi Ağızdan alınan ve yardımcı tedavi
  TİPİ:
  Genel şişmanlıkta Görülen selülit
  KLİNİK BELİRTİLERİ:
  Sinir sistemi bozulması
  TEDAVİ:
  Diyet ve Mezoterapi tedavisi
  TİPİ:
  Ven yetersizliğine Bağlı selülit
  KLİNİK BELİRTİLERİ:
  Kalıtım
  TEDAVİ:
  Mezoterapik tedavi Yardımcı tedavi Hergün kullanılan Kremler
  TİPİ:
  Kabızlık ve sindirim bozukluklarıyla oluşan selülit
  TEDAVİ:
  Kabızlık önleyici alınmalı , Çok su içilmeli, Az tuz tüketimi, Kepek ekmeği yenilmeli, Selülozik fibrin içeren yiyecekler yenmeli
  TİPİ:
  Doğum kontrol hapından Oluşan selülit
  TEDAVİ:
  Mezoterapi
  TİPİ:
  Ufak koniller damarlarında Dolaşım bozukuğuna bağlı selülit
  KLİNİK BELİRTİLERİ:
  Derinin mermer görünüşü, Ödem ve Kalıtım yoluyla
  TEDAVİ:
  Mezoterapi
  Selülit tedavi yöntemleri ve Mezoterapi
  Masaj Tedavisi:
  Dolaşımı canlandırmak için yapılan masaj mutlaka anatomi bilgisi olan deneyimli ellerle yapılmalıdır. Selülit masajı yüzeyde kalmalı ve acı vermemelidir. Selülit üzerinde etkili olabilecek iki tür masaj vardır. Bunlar dolaşım masajı veya yapılabilen lenfatik drenaj masajıdır. Dolaşım masajı derialtı kanı dolaşımını iyileştirir. Özellikle de kanın bacaklardan göğüse doğru gitmesini sağlar. Belirli noktalara parmakla bastırıldığında ve belirli lenfatik düğümler istikametinde hareket edildiği takdirde kullanılmış lenf atılıp yenilenir.
  Yosun Tedavisi:
  Yosunlar local bandajlar şeklinde uygulanabilir. Cilt su yosununun tüm aktif maddelerini bünyesine alır. Ayrıca yağ hücrelerini küçültücü etkisinden çok sık bahsedilen iyotu da içerir. İyot yağ hücrelerinin yağını elimine etmede katalizör görevi görür.
  Selüliti kendimiz tespit edebilirmiyiz?
  Evet, edebiliriz. Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında cildin görünen en dış tabakası olan epiderm değişik bir görüntü alır. Bir çeşit girinti ve çıkıntı meydana gelir ki buna “portakal kabuğu manzarası” denmektedir.
  Selülit kadınlarda hangi bölgeye yerleşir?
  Uyluğun üst kısmında, dizini ve bileğin iç kısımlarında, kaba et ve baldırların arka kısımlarında, üst bacakta genelde süvari pantalonu şeklinde yerleşir.
  Selülit ağrılımıdır?
  Evet, selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti, selülitin sinir iplikçiklerinin üstüne yapmış olduğu basınç derecesiyle orantılıdır.
  Selülite ne tür bir gıda rejimi uygulanmalıdır?
  Gıda rejimi su açısından zengin tuz açısından zayıf olmalıdır. Proteinden zengin bir diet önerilir. Proteinin ödemi önleyici ve iştahı kırıcı bir rolü vardır. Alkolden uzak durulmalıdır. Çünkü alkol kanda yağa dönüşür ve vücütta birikir.
  Selülit varis oluşumunu etkilermi?
  Evet, etkiler. Mezoterapi tedavisi sonucunda yağ hücrelerinin hacmi ufaldığından toplardamarlar üzerindeki basınç kalkar ve dolaşım rahatlar, normale döner. Selülitten dolayı varis oluşumu önlenmiş olur.Merkezimizde selülit tanı ve tedavisine yönelik deneyimli ekibimizle tüm yöntemler başarı ile uygulanabilmektedir.
  SELÜLIT TEDAVISI (LPG CELLU M6)
  Selülit tedavisinde FDA belgeli tek cihaz: LPG Cellu M6
  LPG Endermolojisi aspirasyon (emme) ve dönme aksiyonlarının birlikte kullanılarak deri ve deri altı dokulara negatif basınç uygulanması prensibine dayanan bir masaj metodudur.
  Dünyanın selülit tedavisinde etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış FDA belgeli tek endermoloji cihazı LPG’dir. LPG’nin en son geliştirilen modeli Cellu M6 aaamodule, hastaya ve uygulama alanına göre seçilebilen 3 ayrı başlığa sahip olup, başlıklarında yoğunluk, hız ve yönleri ayarlanabilen birbirinden bağımsız motorize rulmanlar içermektedir. Cihazdaki bilgisayar sistemi hasta özelliklerine göre çok sayıda program ve protokol seçimine olanak sağlamaktadır.
  LPG nasıl etki yapmaktadır?
  LPG uygulamaya alınan bölgelerde kan dolaşımı ve lenfatik dolaşımı arttırmakta, metabolik atıkların eliminisyonuna yardım ederek doku drenajı sağlamakta, mevcut fibroz bantları serbestleştirerek deriye esneklik kazandırmaktadır. LPG uygulaması ile deriden kasa kadar tüm cilt altı dokuların yeniden şekillendirilmesi sağlanır.
  LPG endormoloji uygulamaları nasıl yapılmaktadır?
  LPG tedavisi, hastaya göre değişen protokol ve programlar seçilerek yapılmaktadır. Uygulamalar, 10-20 seans arasında değişmektedir. Tedavi sırasında her hastaya özel uygulama çorabı giydirilmektedir. LPG endermoloji tedavisi tamamen ağrısız olmasının yanı sıra hastada stres azaltıcı ve rahatlatıcı etkilere sahiptir. Her bir seansta uygulama 35 dakika sürmektedir.
  LPG kilo kaybı yapar mı?
  Endermoloji, esas olarak selüliti tedavi etmekle birlikte uygulanan alanlarda lokal incelmeler de sağlamaktadır.
  LPG, liposuction ameliyatına alternatif bir tedavi midir?
  Liposuction vücut kontur düzeltmesi sağlayan ve yağ hacmini azaltan etkin bir cerrahi yöntemidir. Ancak selüliti ve deri düzensizliklerini tam olarak yok etmez. LPG vücut kontur düzeltmelerinde liposuctiona alternatif bir yöntem olmamakla birlikte liposuction’la kombine edildiğinde daha mükemmel sonuçlar alınmasını sağlar.

  LPG spordan daha etkili midir?
  Spor, vücut sağlığı için kaçınılmaz önemde olmakla birlikte oluşmuş selüliti yok etmemektedir. En ideal olan LPG endermoloji tedavisi ile birlikte spor kombine edilmesidir.
  LPG’nin uygulama alanları nelerdir?
  LPG Cellu M6 aaamodule, hem estetik amaçlı hem de tedavi amaçlı birçok uygulama alanına sahip bir cihazdır.
  Estetik amaçlı uygulama alanları
  Selülit tedavisi
  Vücut kontur düzeltmeleri ve lokal inceltmeler
  Sarkık derinin tonus ve elastikiyetini artırma
  Liposuction sonrası iyileşme sürecini hızlandırma ve düzensizlikleri ortadan kaldırma Diğer estetik ameliyatlar sonrası skarların yumuşatılması ve düzensizliklerin giderilmesi
  Tedavi amaçlı kullanım alanları
  Spor yaralanmaları
  Fizik tedavi uygulamaları (Fibrozit, tendinit, lumbalji, servikalji…)
  Travma ve yanık sonrası skarlaR
  Cerrahi ve travma sonrası oluşan ödem
  Lenfodem tedavisi