Serin Narenciye Bitkisi Yaban Çileği

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Elif tarafından 10 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Gül ailesinin bir üyesi ve kuzey yarımkürenin yerlisi yaban çileği, genelde anavatanı olan Alplerden ötürü Alp Çileği olarak anılır. Derin damarları ve çentikli kenarları ile açık yeşil yapraklara sahiptir ve ufak kahverengi tohumlarla beneklenmiş leziz kırmızı meyveler üretir. Yapraklar ve meyveler genellikle ayrı kullanılır; bu yüzden satın alacağınız çayda yaprak mı yoksa kurutulmuş meyve mi kullanıldığını kontrol edin.

  Yapraklar: Yaban çileğiyapraklarından yapılan çay, mide ve bağırsaklarla ilgili enfeksiyonları ve iltihaplanmaları; sindirim sorunlarını ve romatizmal gutu yatıştırır. Tüm vüzut sğlığınız için mükemmel bir çaydır. Serinletici doğalarından ötürü yaban çileği yaprakları harmanlarda sıklıkla diğer bitkileri dengelemek için kullanılır.

  Meyveler: Yaban çileğinin meyvelerinden elde edilen çay, hastalık veya ameliyat sonrası nekahet toniği olarak değerlidir. Meyveler kanı beslemek ve vücudu kuvvetlendirmek için iyi birer demir ve vitamin deposudur. Karaciğerden sıcak toksinleri temizler. Bu da özellikle hepatiti iyileştirmede fayda sağlar.