Sıcak ve Soğuk Bölgelerde Yaşayan İnsanların Yaşamları Neden Farklıdır

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Soğuk ve Sıcak Bölgelerdeki İnsanların Günlük Hayatı Neden Birbirinden Farklıdır?

  Sıcak ve soğuk gibi iki ayrı ve zıt iklim, insanların ihtiyaçlarını doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. İşte bu nedenle de sıcak ve soğuk iklimlerde yaşayan insanların ihtiyaçları da değişkenlik gösterir. Afrika’da hiçbir şey giyinmeden rahatça yaşarken yine aynı insan, kutup bölgelerinde çok kalın ve vücudu saran kalın kürkler, deri elbiseler giyerek hayatta kalabilir.

  İnsanların yaşadıkları evler bile iklim şartlarına göre inşa ediliyor. Soğuk bölgelerde yaşayan insanların evleri soğuğa dayanıklı, ısı yalıtım malzemesi ile kaplıdır. Sıcak iklimde ise insanlar çalı, çırpı, toprak vs. den yapılma evlerde kalıyor. Aynı şekilde beslenme şekilleri de iklimin sıcaklığına göre farklılık gösterebiliyor. Yani bir insanın günlük yaşamı, tamamen sıcak ve soğuk havaya göre biçimlenir.

  Farklı bölgelerde yaşayan insanlar farklı kıyafetler kullanır. Bunun nedeni de sıcaklıkların bölgelere göre farklılıklar göstermesidir.

  Kutup bölgelerinde yaşayan insanlar kürklü kıyafetler giyer, evlerini ısı yalıtımı sağlayan ve soğuğu geçirmeyen buz kalıplarından yapar. Bu evlere iglo denilir. Eskimolar bu evlerde kalırken ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için ateş yakarlar. Fakat buna rağmen buzlar erimez, aksine daha da sağlam bir yapıya kavuşurlar.